Hardware Dvr Kartlar

Donanım sıkıştırmalı dvr kart, Hardware dvr kartı:

Dvr Kartlar ( Digital video recorder – Dijital görüntü kayıt ) bilgisayara takılan ve bilgisayarda görüntü kaydı (ses de olabilir) yapmaya, izleme ve uzaktan izleme işlerini yapan, PCI slota takılan bilgisayar kartlarıdır.

Prensip olarak dvr kart ; kameradan gelen analog görüntü sinyalini ( bazı modellerde ses olabilir) bilgisayarın anlayacağı sayısal bilgiye ( digital data ) dönüştürmeye yarar.

DVR kartlar yapısal olarak 2 farklı yöntemle imal edilir:

1. Yazılım sıkıştırmalı dvr kartları : bu tipteki dvr kartlar, kameradan gelen video sinyalini sadece dijital bilgiye dönüştürüp, bu bilgiyi bilgisayar işlemcisine gönderir. Dijital bilginin işlenmesi, sıkıştırılması, kaydedilmesi tamamen bilgisayar işlemcisi – ram hafızası tarafından gerçekleştirilir. Özellikle görüntü sinyalinin sıkıştırılması ağır bir işlemdir. İşlemci ve Ram oldukça fazla yorulur.

2. Donanım sıkıştırmalı dvr kartlar : bu çeşit dvr kartlarda ileri seviyede özelliklere sahip sayısal işlemci ve kendi üzerinde Ram memory vardır. Kameradan gelen görüntü ve ses sinyali hardware dvr kart tarafından sayısal bilgiye dönüştürülür, işlenir ve sıkıştırılır. Bilgisayar işlemcisine sadece bu bilginin hard diske kaydedilmesi işi kalır. Bu nedenle donanım sıkıştırmalı dvr kartlar bilgisayarı yormazlar. Özellikle ses kaydı istenen yerlerde mutlaka donanımsal sıkıştırmalı dvr board kullanılmalıdır. Stoğumuzda bulunan Donanım sıkıştırmalı hardware dvr kartlar Dünya’da ulaşılmış en ileri teknoloji olan H264 görüntü sıkıştırma teknolojisini kullanırlar

Donanım sıkıştırmalı kart fiyatı yakın zamanlara kadar oldukça yüksek idi. Üretim miktarındaki artış, piyasaya yeni üretici firmalar girmesi, artan rekabet nedeniyle hardware kart fiyatları oldukça düştü ve kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başladı.

Donanım sıkıştırmalı kartların tercih edileceği uygulamalar:
1- Ses kaydı istenen yerlerde alternatifsiz bir şekilde hardware kart seçilmelidir
2- Çok yüksek görüntü çözünürlük ve kalite istenen yerlerde kullanılmalıdır.
3- Bir bilgisayarda kamera görüntü kaydı dışında başka bir program çalıştırılması gerekirse donanım sıkıştırmalı kart kullanılmalıdır.
4- Bir bilgisayarda 32 kameradan daha fazla sayıda kamera görüntüsü izlenmek istenirse hardware dvr kart kullanılması zorunludur
5- Uzak izleyici sayısı çok ise donanım sıkıştırmalı kart tercih edilmelidir.

Hard ware sıkıştırmalı dvr kart
Yukarıda resmi görülen 4 kanal video 4 kanal ses kayıt ve izlemeye müsait donanım sıkıştırmalı kartta ortada görülen büyük chip Digital işlemcidir. İşlemcinin üzerinde görülen 2 adet entegre Ram hafızalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir