H.264 Nedir?

H.264 ne demektir?

H.264 sıkıştırma tekniği MPEG4 Part 10 (Advanced Video Coding) olarakta bilinir.
Ticari video sıkıştırma teknolojilerinin lideri olarak ortaya çıkmıştır. Seleflerinin çok üzerinde bir sıkıştırma sağlar. MPEG4′ ten %25 daha iyi sıkıştırma gerçekleştirir. Ayrıca iyi resim kalitesi, en küçük dosya boyutu, DVD kalitesinde video, network üzerinden daha verimli video aktarımı gibi özellikleriyle kendinden önceki kodeklere fark atar.

Ayrıca önceki kodeklerden farklı olarak hızlı kompleks resimlerde iyi sonuç ve yüksek netlik verir. Kompleks kodek olarak isimlendirilebilecek ailenin ilk üyesidir.

H.264 avantajları:
MPEG4 part 2 den iki kat yüksek verimlilik
MPEG2 den 3 kat daha düşük dosya boyutu
Hızlı indirme süresi
Yüksek kaliteli video
Yüksek hareket kompanzasyonu. MPEG4 te olduğu gibi yüksek harekette bulanıklaşma olmaz
Mobile networkte hata eğilimini sezme

H.264 veya MPEG-4 Bölüm 10, Gelişmiş Video Kodlaması ( MPEG-4 AVC ), blok odaklı bir hareket-kompanzasyon tabanlı video sıkıştırma standardıdır. 2014’ten itibaren, video içeriğinin kaydedilmesi, sıkıştırılması ve dağıtımı için en yaygın kullanılan biçimlerden biridir. 4K UHD de dahil olmak üzere 4096 × 2304 çözünürlükleri destekliyor.

H.264 amacı / AVC proje önceki standartlara göre önemli ölçüde daha düşük bit oranlarında (en iyi bir görüntü kalitesi sağlamak için bir standart sahip yaratmaktı yani, yarım ya da daha düşük bit hızı, MPEG-2, H.263 ya da MPEG 4 Kısım 2 ), tasarımın karmaşıklığını o kadar çok arttıracaktır ki uygulamak pratik olamazdı veya aşırı pahalıydı. Ek bir hedef, standardın düşük ve yüksek bit hızları, düşük ve yüksek çözünürlüklü video, yayın, DVD depolama, RTP / CD’ler ve benzeri çok çeşitli ağlar ve sistemlerde çok çeşitli uygulamalara uygulanmasına izin vermek için yeterli esneklik sağlamaktı. IP paket ağları ve ITU-Tmultimedya telefon sistemleri. H.264 standardı, bir dizi farklı profilden oluşan bir “standartlar ailesi” olarak görülebilir. Belirli bir dekoder, en az bir tanesini, ancak hepsini zorunlu olarak değil de şifre çözer. Kod çözücü spesifikasyonu, hangi profillerin çözülebileceğini tanımlar. H.264 genellikle kayıplı sıkıştırma için kullanılır, ancak kayıplı kodlanmış resimlerin içinde gerçek anlamıyla kayıpsız kodlanmış bölgeler oluşturmak veya tüm kodlamanın kayıpsız olduğu ender kullanım durumlarını desteklemek de mümkündür.

H.264, ITU-T Video Kodlama Uzmanları Grubu (VCEG) tarafından ISO / IEC JTC1 Hareketli Görüntü Uzmanları Grubu (MPEG) ile birlikte geliştirildi. Proje ortaklığı çabası Ortak Video Ekibi (JVT) olarak bilinir. ITU-T H.264 standardı ve ISO / IEC MPEG-4 AVC standardı (resmi olarak, ISO / IEC 14496-10 – MPEG-4 Bölüm 10, Gelişmiş Video Kodlaması), aynı teknik içeriğe sahip olacak şekilde ortak olarak korunmaktadır. Standardın ilk versiyonu ile ilgili nihai taslak çalışma Mayıs 2003’te tamamlandı ve sonraki sürümlerde yeteneklerinin çeşitli genişletmeleri eklendi. Yüksek Verimli Video Kodlama(HEVC), H.265 ve MPEG-H Bölüm 2, aynı kuruluşlar tarafından geliştirilen H.264 / MPEG-4 AVC’nin devamı niteliğindeyse de daha önceki standartlar hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

H.264, belki de en iyi Blu-ray Diskler için video kodlama standartlarından biri olarak bilinir ; tüm Blu-ray Disk oynatıcılar H.264’ü çözebilir olmalıdır. Ayrıca, Vimeo, YouTube ve iTunes Store’daki videolar, Adobe Flash Player ve Microsoft Silverlight gibi web yazılımları ve karasal ( Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi standartları, ISDB gibi) çeşitli HDTV yayınları gibi akan İnternet kaynakları tarafından da kullanılmaktadır. -T, DVB-T veya DVB-T2 ), kablo ( DVB-C ) ve uydu ( DVB-S veDVB-S2 ).

H.264, çeşitli tarafların sahip olduğu patentlerle korunmaktadır. H.264 için gerekli olan patentlerin çoğunu kapsayan (ancak hepsini değil) bir lisans, patent havuzu MPEG LA tarafından yönetilmektedir. [3] Patentli H.264 teknolojilerinin ticari olarak kullanılması, MPEG LA ve diğer patent sahiplerine telif ücreti ödemeyi gerektirir. MPEG LA, son kullanıcılara ücretsiz olan internet video akışında H.264 teknolojilerinin ücretsiz kullanılmasına izin verdi ve Cisco Systems, açık kaynaklı H.264 kodlayıcı için ikili kullanıcılar adına MPEG LA’ya telif ödüyor.

1 thought on “H.264 Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir