Güvenlik Kameraları

Güvenlik kameraları ne demektir?

CCD box güvenlik kamerasıMetal kasa veya box kamera olarak sınıflandırılan cctv kameraları genel bir tabir olarak ccd kamera olarak bilinirler. CCTV kamera sistemlerinde en fazla kullanılan kamera çeşidi olduğu söylenebilir. Metal kutulu ccd kameralar kullanıldığında ayrıca cctv kamera lensi ve ayak kullanmak gerekir. Eğer dış ortamda kullanılacaksa kamera muhafazası, muhafaza ayağı ve lens kullanmak gereklidir. CCD kamera seçimi yaparken kullanılacak ortam şartlarına uygun seçim yapılmalıdır. Göz önüne alınacak en önemli parametreler kameranın çözünürlüğü ve minimum ışık hassasiyeti olacaktır.

CCD box güvenlik kamerası için en önemli elektronik komponent image sensoru ve digital işlemcidir. İmaj sensör ve video işlemcisini Dünya’da belli başlı birkaç firma üretir. Bunlar arasında en önde gelenleri : Sony, Sharp, Panasonic, LG, Samsung tur. Bu firmalar arasında Sony Dünyada ilk image sensoru üreten firma olduğu için en yaygın kullanılan chip Sony dir. Sony chipli güvenlik kameraları doğal renk vermekle ünlüdür. Sharp sensörlü guvenlik kamerasi canlı renk verir. LG siyah beyaz chip konusunda uzmandır.

Günlük yaşamda kamerada kullanılan chip neredeyse bu markalarla anılır: Sony güvenlik kamerası, Sharp guvenlik kameralari vb. Fakat bu hatalı bir tanımdır. Doğrusu Sony image sensörlü güvenlik kameraları, Sharp sensorlu güvenlik kameraları vb. olmalıdır.

İmage sensor : optik sinyali sayısal elektronik bilgiye çeviren parça
Digital işlemci : imaj sensörden gelen bilgiyi işleyip, değerlendiren ve tv, monitör, kayıt cihazı vb. elektronik cihazın kullanacağı formata dönüştüren parça. Para okumak istenilen döviz bürosu kamera sistemi, market kasiyer cctv kamera izleme sistemi, kuyumcu kamera izleme ve kayıt sistemlerinde çözünürlüğü yüksek bir kamera ve yakın bakan bir lens kullanmak gerekir. Yüksek çözünürlüklü kamera kullanarak görüntüdeki detayların daha iyi fark edilmesi ve piksellenme denilen bozulmanın engellenmesi sağlanır. Bu iş için kullanılacak kamera para okumak için kesinlikle yakın bakmalıdır, buda kameranın baktığı alanın sınırlı olması dolayısıyla para vs alışverişinin sınırlı bir alanda yapılması gerektiği anlamına gelir.

Metal kasa kameralarda farklı bakış açısı değerlerine sahip lensler kullanılarak ihtiyaca göre tasarım esnekliği sağlanmış olur.;
* Örneğin genel görünüm alınmak isteniyorsa 4mm lens kullanılarak yaklaşık 80 – 90 derecelik bir açıyla genel görünüm alınmış olur.
* Bazı küçük odalarda daha geniş bir açı görülmek istenir. Bu gibi uygulamalarda 2.8mm cctv kamera lensi kullanılarak 110-120 derecelik bir bakış açısı sağlanabilir.
* Burada unutulmaması gereken detay kamera lensinin mm’ si büyüdükçe görüş açısı daralır ancak uzaktaki netlik artar. Hem geniş görüş hem de yakın görüş aynı anda fiziksel olarak mümkün değildir.
Burada önemli olan gerçekleştirilecek kamera sistemi projesine uygun fiyat / performans sağlayan en doğru ürünü seçmektir. Ortamın aydınlık seviyesi ve kullanım amacına göre farklı ürünler seçilerek bu oranın düşük değerlerde olması sağlanacaktır. Ayrıca duvar veya tavan montajına uygun olması avantaj sağlamaktadır. CCD box güvenlik kameralarında lens, ayak, adaptör, ayrıca alınmalıdır.

1 thought on “Güvenlik Kameraları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir