Güneşten Elektrik Elde Etmek

Günümüzde elektrik klasik elektrik santrallerinde elektrik enerjisi elde etmek için ya barajlarda suyun hareket gücü kullanılır yada termik santrallerde buhar gücü kullanılır. Buhar gücü kullanılan sistemlerde ise doğal gaz, nükleer enerji yada kömür gibi katı yakıt yakılarak su buharlaştırılır, buharın basıncı ile türbin döndürülür ve türbine bağlı elektrik jeneratörü tahrik edilerek elektrik enerjisi elde edilir. Bu sistemlerde muazzam bir enerji dönüşümü ve hareket vardır.

Buna karşılık yeni nesil elektrik üreten güneş enerjisi sistemleri hareket etmeden, güneş ışığını yakıt olarak kullanıp elektrik enerjisine dönüştürür.

Üç çeşit solar panel sistemi vardır. Bunlar

  • Parabol yani düzgün ve biraz eğimli güneş panelleri,
  • Çanak anten sistemi solar paneller
  • Kule sistemi güneş panelleridir.

Parabol güneş enerjisi sistemleri

Parabolik Güneş Panelleri
Parabolik Güneş Panelleri

Parabol güneş enerjisi sistemlerinde uzun ve eğimli aynalarda güneş ışığı toplanır. Aynalar güneşe doğru çevrilir ve içindeki boruyu ısıtır bu ısınan borularda içlerindeki yağı ısıtır.Bu ısınan yağ ise suyu kaynatarak buharlı jeneratörü çalıştırır ,bu jeneratörde elektrik üretir.

Çanak /motor güneş enerji sistemleri

Çanak /motor sistemleri
Çanak /motor sistemleri

Çanak /motor güneş enerji sisteminde ise çanak anten şeklindeki aynalar güneş ışığını alıcıya toplar ve bir yansıtıcı vasıtasıyla motorun içindeki sıvıya yollar, bu ısı sıvının yoğunlaşmasını sağlar ve bu şekilde motordaki türbinler mekanik enerji üretir, bu mekanik enerjide jeneratör veya alternatörü çalıştırarak elektrik üretir.

Enerji kule sistemleri

Enerji kule sistemleri
Enerji kule sistemleri

Enerji kule sistemi ise kulenin üstündeki dev aynalar vasıtasıyla güneş ışığını bir yansıtıcı da toplar,bu yansıtıcıdaki tuzlu sıvıyı ısıtır , sonra ise tuzun ısısı buhar jeneratörünü çalıştırarak elektrik üretir. Erimiş tuz ısıyı uzun süre muhafaza eder ve bu şekilde elektrik enerjisine çevrilmeden uzun süre saklanabilir.Bunun anlamı ise bulutlu günde veya geceleri de elektrik üretilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir