Gece görüşlü ir kameralarda dikkat edilmesi gereken konular

IR KAMERALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR
gönderen turksan » 02 Ağu 2006 07:43 am

Bildiğiniz gibi IR kameralar aşağıdaki özelliklere sahiptir:
* Gündüz standart görüntülerini verirler ( renkli kamera renkli, siyah beyaz kamera sb )

* Kameranın kullanıldığı ışık şiddeti, eşik değerin altına düştüğünde ( her kamerada bu farklı olabilir, genelde 0.1 – 0.05 LUX arası ) IR ledler devreye girer. IR ledlerden çıkan IR ışınlar çalışma mesafesi içinde bir cisme çarparsa yansıyan ışınlardan alınan görüntü siyah beyaz olarak elde edilir.

* IR fonksiyonun çalışabilmesi için çalışma mesafesi içerisinde bir cisim olmalı ve ışınlar bu cisme çarparak geri dönmelidir aksi halde hiçbir görüntü alınmaz. Gündüz ışığında açık alanda uzaklardaki cisimlerin görüntüsünü alan bir kamera gece hiçbir görüntü alamayabilir.

* Müşteri ısrarla IR kamera istemiyorsa, ortam zifiri karanlık değilse IR kamera yerine day-night ccd kamera teklif etmek – kullanmak daha doğrudur:

* IR kameralarda kullanılan IR ledler ömürlü malzemelerdir. Ortalama ömürleri 10000 saattir. 10000 saat civarında IR ledler bozulmaya başlar ve takım halinde değiştirilir. Yeni nesil array led kameralarda kullanılan özel mercekli array ledlerin ömrü 25000 saate ulaşmıştır.

* Dünya’nın pek çok ülkesinde IR kameralar en fazla 1 yıl garantili olarak satılır. Ülkemizde yasalar ise 2 yıl garantiyi zorunlu kılmaktadır.

* IR kameralar normal CCD kameraların çektiği akımın 2-3 katından fazla akım çekerler. Besleme adaptörü seçerken buna çok dikkat edilmelidir.

* IR kameralar yüksek akım çektikleri için kablo uzunluğuna çok dikkat edilmelidir. Kablo boyuna göre gerilim düşümü göz önüne alınarak özel önlemler almak gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir