FPS Nedir

FPS – Frame Per Second Ne Demek?

FPS Frame Per Second : 1 saniyede işlenen resim adedi. Ntsc sistemlerde 1 saniyede 30 kare (30 FPS) resim gösterilir. Pal sistemde saniyede 25 kare (25 FPS) resim gösterilir. Türkiye’de Pal sistem kullanılmaktadır. 1 saniyede arka arkaya gösterilen 25 kare resmi insan gözü gerçek zamanlı gibi görür. Sinema ve televizyonlar böyle çalışır.

Bir Güvenlik / Gözetim Kamerası Sistemi tasarlarken önemli olan bir özellik “Kare Hızı” veya “Saniyedeki Çerçeveler (kare / sn)” dir.

Saniyede kare veya kare hızı ile ne demek istiyorsunuz? Hareketli videoyu ve saniyede kare kavramını anlamak için hareketsiz fotoğrafçılıkla nasıl ilişkili olduğuna bir göz atalım. İlk olarak, fotoğrafçılık temel olarak kısa bir anı yakalama ve saklama yeteneğidir. Bir resim çektiğimizde, temel olarak bir anı “kayıt” yapıyoruz; başka yöntemleri kullanarak yapmak imkansız olmasa da, gerçekten zor olan bir şey. Fotoğraf yoluyla zamanı yakalamanın bir alternatifi bir eskiz veya resim yaratmaktır ancak bunun güvenlik / gözetim amaçları için pratik olmayacağı aşikardır.

Fotoğraf hala bir anın yakalanması olarak tanımlanabiliyorsa, hareketli fotoğrafçılık uzun bir anı yakalamak olarak tanımlanabilir. Örneğin, video ile 5 saniye, 5 dakika, 5 saat veya 5 gün sürebiliriz. Bu, güvenlik / gözetleme kamera teknolojisinde önemli bir konsepttir; ama gerçekten bir video oluşturan nedir? Bir video, belirli bir oranda çekilmiş sadece bir dizi hareketsiz resim koleksiyonudur. Resimler hızlıca ard arda alınırsa, bize sıvı hareketi izlenimi verirler.

Film tabanlı videoda, 1 saniyelik bir süreyle alınan standart resim sayısı 24’tür. Eski siyah-beyaz sessiz filmler ve amatör 8mm film “ev filmleri” genellikle saniyede 16 veya 18 resim çekti. Bilgisayar videosu, dijital animasyon veya DVD filmleri gibi dijital video, saniyede yaklaşık 30 kare alır. Bu oranlarda, insan gözü ve beynimiz, bireysel resimler değil, sürekli hareket görüyor olduğumuz düşüncesine aldırılır. Belirli bir zaman birimi başına çekilen resimlerin sayısına kare hızı denir. Kaç fotoğrafın tam bir saniyede çekildiğini veya görüntülendiğini düşünürsek, buna saniyede kare sayısı (fps) denir.

Saniye başına çerçeveler güvenlik / gözetim uygulamaları için iki nedenden dolayı önemlidir. Kare hızı ne kadar düşük olursa, daha az sıvı ve bu nedenle de daha gerçekçi olmayan hareket yakalanabilir. Öte yandan, kare hızı ne kadar yüksek olursa, fotoğraf makinesinin performansı ne kadar yüksek olursa, dijital işlemci, depolama ortamı ve diğer bileşenler, resimleri depolamak için “iş yükü” nü ele almalıdır. Örneğin, sabit bir resim bir depolama birimini kaplar ve her 5 dakikada bir bir resim çekeriz, özünde, kare hızı saatte 12 kare olacaktır. 1 saat boyunca 30 fps’de video çekersek, 1 saatlik video için 108.000 resim saklarız.

Bu nedenle, yapılabilecek “trade-off’lar” vardır. Saniyede kare azaltın ve daha az resim çekilir, düşük performanslı ekipman ve depolama ortamları kullanılabilir, ancak hareket sarsıntılı ve “tuhaf” görünür veya hiç hareket olmayabilir. Saniyede kare sayısını artırın ve hareket çok gerçekçi ve akıcı görünür ancak daha fazla resim çekilir ve daha yüksek performanslı bir ekipmana ihtiyaç duyulur.

Ayrıca, hareket ne kadar hızlı olursa, olayın yüksek kalitede çekilmesi için kare hızı da o kadar yüksek olur; bir noktaya kadar. 30 fps iyi bir kalite standardı olmasına rağmen, 15 fps’e kadar olan kare hızları yine de kaliteli videolar oluşturabilir. Güvenlik / gözetim uygulamalarınız için sıvı hareketi gerekmiyorsa, 1 fps veya daha düşük gibi daha düşük çerçeve hızlarından daha fazla kullanılabilir.

Güvenlik / gözetim sistemi uygulamalarına bağlı olarak, beş dakikada bir yalnızca bir resim kare hızı gerekebilir. Elbette, hareketi izlemek önemliyse, bu kare hızı çok yavaş olurdu. Bunun için saniyede kaç kare gereklidir? Her durum farklı olduğu için sizin için neyin doğru olduğunu belirlemek için profesyonel güvenlik teknisyeninize danışın.

Güvenlik / gözetim durumunuzu tatmin etmek için her zaman kare hızını belirleyin. Daha sonra istenen kare hızını üreten bir sistem tasarlayın ve satın alın. Güvenlik kamerası sistemini satın aldığınız keyfi bir kare hızına dayanmayın. Durumunuza uygun bir çerçeve oranı üretemeyen bir sistem sadece size gereksiz bir yatırım sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir