Ev Güvenliği Alarmı

Kompakt hırsız alarmı

Ev tipi kablosuz alarm cihazı

ALARM SİSTEMLERİ
TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU
HomeGuard (RJ11) Alarm Sistemi
MS8000 Alarm Modülü
1. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ:
a. HomeGuard yalnızca iç mekan kullanımı için tasarlanmıştır.
b. HomeGuard yalnız kuru ortamlarda kullanılmalıdır.
c. Ürünle birlikte verilen güç adaptörü yalnız 220~230V kullanım için tasarlanmıştır.
d. İç kısımda tehlikeli voltaj olduğundan güç adaptörünü açmayın. İç kısımda tamir edilebilir herhangi bir parça yoktur.
e. Herhangi bir servis gerekmesi halinde yetkili satış ve servis istasyonuna başvurun.
f. Bünyedeki siren oldukça yüksek gürültü seviyeli ses çıkardığından çok yakında bulunmanız halinde size zarar verebilir. Kulağınızı hiç bir zaman HomeGuard’a yakın tutmayın.

2. ÖNEMLİ FONKSİYONLAR VE KONTROLLER:
1. Klavye:
Üst kısmından çekerek kapağı açınız.
2. Pasif Kızılötesi Sensör (PIR):
110° lik bir açı ile 12 metrelik bir algılama sahası içinde hareketleri görür.
3. Siren:
Bünyedeki 90dB siren bir alarm halinde tetklenir ve kişisel erişim kodunuz (PIN) girilerek kapanabilir (sessiz alarm).
4. Pil kompartmanı:
Enerji kesilmesi veya kurcalanma durumu için bir yedek pil bulunur. Daha uzun yedekleme süresi içim 9V alkalin (yaklaşık 10 saat) veya lityum (yaklaşık 30 saat) pil kullanılabilir.
Pil ömrü her enerji kesilmesinde veya güç adaptörü prizden çekildiğinde azalacaktır. HomeGuard uzun süre şebekeye bağlı olmayacaksa pili çıkarmanız daha doğru olur.
5. Statü indikatörleri:
Kırmızı: alarm aktif hale geçtiğinde sürekli olarak yanar.
Yeşil: cihaz programlanıyorken yanıp söner.
cihaz açıldığında yanıp söner (zaman gecikmesi).
cihaz açık olduğunda sürekli olarak yanar.
6. Telefon girişi:
HomeGuard telefon şebekesine kutu içindeki kablo ile bağlanabilir.
7. Güç kaynağı:
Yalnızca cihazla birlikte verilen 12V güç adaptörünü kullanınız.
8. Harici alarm kontağı:
Bu giriş size herhangi bir harici alarm cihazının voltaj bulunmayan NO (normalde açık) veya NC (normalde kapalı) serbest kontağını bağlama imkanı verir. Örneğin duman alarmı, magnetik kapı/pencere kontakları, su basma ve sıcaklık dedektörleri, vs. Bu giriş yardımı ile birden çok cihazı seri olarak HomeGuard’a bağlayabilirsiniz. Bu da size HomeGuard’ı bünyesinde telefon ihbar sistemi bulunan tam teçhizatlı bir güvenlik sistemine dönüştürme imkanı verir.
Harici güvenlik cihazı bağlamak için, size verilen küçük fişli kablo veya bu tip cihazlarda bulunan eşdeğer jak fişleri kullanabilirsiniz.

3. KABLOSUZ ANAHTARLIK KUMANDA KR21 (İSTEĞE BAĞLI)
ARM (1): HomeGuard’ı alarm durumuna sokar. Alarm anında veya gecikmeli olarak devreye sokulabilir. Gecikmeli alarm size odadan çıkarken 30 saniye içinde terketme ve odaya girdikten sonra 15 saniye içinde alarmı kapatma izni vermektedir. Fabrika ayarı (gecikmesiz) anında alarm modudur. Bu ayarı değiştirmek istiyorsanız lütfen Gecikmeli Alarm (7) konusuna başvurunuz.
DISARM (2): Alarmı kapat ve HomeGuard’ı sıfırla.
PANIC (3): İki tuşa birlikte basıldığında sürekli alarm vermeye başlayacaktır.
Lights On (4)/Lights Off (5): Bu butonların HomeGuard için herhangi bir fonksiyonları yoktur.
İndikatör bir komut gönderdiğinde üzerindeki indikatör LED yanıp söner. İndikatör yanıp sönmez veya çok zayıf ışık veriyor ise pilleri değiştirin.
Pil yuvası kumandanın iç kısmında bulunur. Tırnağınız veya küçük bir tornavida ile kumandanın arkasını açın. Yalnızca CR2016 tipi 3V lityum pil kullanın. ARM tuşuna en az 3 saniye saniye basıp butonu bırakın; led indikatör yanıp sönecektir. Piller değiştirildiğinde kumandanın ana üniteye tekrar kaydedilmesi gerekir.

4. UYGUN YER SEÇİLMESİ
Ana ünite, Pasif Kızılötesi elemana sahiptir böylece algılama sahası içinde sıcaklık değişimlerini hissedebilir. İnsan yapısındaki belirli ısı miktarı alarm için yeterli olur. Bununla birlikte HomeGuard’tan en iyi performansı almanız için, montaj öncesinde aşağıdaki kurulum tavsiyelerini dikkate almanızı tavsiye ederiz:
a. Yerden dikey olarak yaklaşık 170-180cm yükseklikte sabit dikey yüzeye örneğin duvara veya dolaba monte ediniz.
b. Davetsiz misafirlerin içeriye girmelerinin ilk aşamasında dedektörün gözlem altında tuttuğu alandan mutlaka geçmek zorunda kalacağı bir yer tercih ediniz.
c. Şebeke voltajı olan bir priz ve telefon soketine yakın bir yer tercih ediniz.
d. Sensör ısıtıcı elemanlar veya klimaların üzerine veya yakınına yerleştirilmemelidir.
e. Sensörü metal yüzeye veya TV alıcı ve bilgisayarların yanına monte etmeyiniz.
Dikkat:
a. 433 MHz frekans bandında çalışan bir radyo ekipmanı (örneğin kablosuz kulaklık veya hoparlör) bir yanlış alarm yaratmayacaklardır, ancak, bu cihazlar uzaktan kumandanın çalışma sahasını önemli ölçüde sınırlandırabilir.
b. Evcil hayvanlar, örneğin köpek ve kediler, alarmı tetikleyebilir. Bu nedenle sensörün alış sahasında veya aynı odada tutulmamalıdırlar.

5. PIN KODU AYARI:
HomeGuard cihazınız PIN (Personal Identification Number) adı verilen kod ile çalıştırılabilir ve programlanabilir. Kodun fabrika ayarı: [0000] dır. Yetkisiz kişilerin kullanımını önlemek için kendi PIN kodunuzu giriniz.
Not: HomeGuard’ta her türlü işlemi yapmanız bu kodla mümkün olacağından, kolaylıkla hatırlayabileceğiniz bir kod seçin.
1. Mevcut PIN kodunuzu girin. Daha önce bu kodu hiç değiştirmediyseniz, bu kod için standart fabrika ayarı [0000] dır. Teyid için üç adet yüksek ve bir düşük ton sesi duyacaksınız. Yeşil indikatör yanıp sönmeye başlayacaktır.
2. HomeGuard klavyede 5 tuşuna basınız: Teyid için alçak tonlu bir ses verilecektir.
3. Yeni 4-hane PIN kodunuzu girin: Teyid için üç yüksek ve bir alçak ton ses duyacaksınız ve indikatörün yanıp sönmesi duracaktır.

6. TELEFON NUMARALARININ PROGRAMLANMASI
Alarm tetiklendiğinde temas kurulmasını istediğiniz üç adet telefon numarası belirleyebilirsiniz. Bu numaralar cep telefonu numarası da içerebilir. Bununla birlikte polis, acil yardım vb ulusal acil durum numaralarının programlanmasına izin verilmemektedir. Seçtiğiniz numaralar bir alarm halinde size nasıl yardım edecekleri önceden kararlaştırılmış ve iyice bilgilendirilmiş kişiler (örneğin komşular, arkadaşlar veya kendi cep numaranız) olmalıdır.
Telefon numaralarını kaydetmek için:
1. PIN (Personal Identification Number) kodunuzu girin. Fabrika ayarı: [0000]. Teyid tonu (üç yüksek bir alçak ton) duyacaksınız. Yeşil indikatör yanıp sönmeye başlayacaktır.
2. HomeGuard klavyesinde 2 tuşuna basın: Teyid için bir alçak ton duyacaksınız.
3. [ * ] tuşuna basınız: Teyid için bir yüksek ton verilecektir.
4. Seçmiş olduğunuz ilk telefon numarasını (maksimum 16 hane) girin. Numaraları çevirirken arada duraklama gereken yerlerde [ * ] tuşuna basarak duraksama (her * için 1 saniye) koyabilirsiniz. Her numara girildiğinde teyid için yüksek tonlu bir ses duyulacaktır.
5. # tuşuna basınız: Yüksek tonlu bir ses girişinizin alındığını teyid eder.
6. Girdiğiniz telefon numarasını 1 nolu bellek gözüne koymak için 1 tuşuna basın. Kısa bir alçak ton duyulur ve yeşil indikatörün yanıp sönmesi durur. Bu işlemin aynısını seçmiş olduğunuz diğer iki telefon numarası için de de aynen yaparak bunları da 2 ve 3 nolu bellek gözlerine yerleştiriniz.
Not: Üç adet telefon numarasının tamamı girilmelidir. Kaydedeceğiniz üç ayrı numara yoksa, aynı numarayı birden çok girebileceğinizi belirtelim.
Çağrı Kimliği:
Şayet birden çok HomeGuard’a kayıtlı bir kimsenin telefon numarasını girerseniz, arayan HomeGuard’ın kime ait olduğunu belitmek üzere bir ekstra sinyal gönderebilirsiniz. Standart fabrika ayarı mesaj sonunda bir bip sesidir.
Bip sesi sayısını (1,2 veya 3) değiştirmek için:
1. PIN kodunuzu girin.
2. Klavyede 4 tuşuna basın.
3. İstediğiniz kimlik bildirici bip sesi sayısı için 1, 2 veya 3 tuşundan birine basınız.

7. UZAKTAN KUMANDANIN KAYDEDİLMESİ (EŞLENDİRME)
HomeGuard ile 4 adete kadar uzaktan kumanda kullanabilirsiniz (1 adet KR21 paketin içinde verilmiştir). Güvenlik nedeni ile her kumanda pil takıldıktan sonra kendisine ait bir özel kod (65536’da 1) seçer. HomeGuard kullanılmadan önce ana üniteye her uzaktan kumandanın seçtiği bu özel kod tanıtılmalıdır:
1. PIN kodunuzu girin. Fabrika ayarı [0000] dır, bakınız (5): Teyid için üç yüksek bir alçak ton duyacaksınız. Yeşil indikatör yanıp sönmeye başlar.
2. HomeGuard klavyede 1 tuşuna basınız: Teyid için bir yüksek ton işitilir.
3. Kumandanızda ARM tuşuna basınız: Teyid için bir alçak ton işitilecektir.
4. Kullanacağınız kumanda sayısı toplam 1 ise 5 nolu adıma geçiniz. Birden çok ise yukarıdaki 1’den 3’e kadar adımları toplamda 4 adet kumandayı geçmemek üzere her kumanda için ayrı ayrı tekrarlayınız.
5. Kayıt işlemini sonlandırmak üzere HomeGuard klavye üzerinde herhangi bir tuşa basın: Kısa bir alçak ton teyid için duyulacak ve yeşil indikatörün yanıp sönmesi duracaktır.
15 saniye içinde ardışık başka bir komut girilmez ise, ana ünite normal çalışmasına geri döner. Kayıt işlemini tekrar başlatmak için işlemlere adım 1’den itibaren başlamak gerekir.

8. GECİKMELİ ALARM
Alarm modu hem uzaktan kumanda hem de klavyeden aktive edilebilir. Uzaktan kumandayı kullanıyorsanız, HomeGuard alarmı anında kurar veya kaldırır. Eğer gecikmeye ihtiyaç duyuyorsanız, yani alarmı kurmadan veya kaldırmadan önce odadan çıkmanız veya odaya girmeniz için gereken bir süre gerekiyorsa, HomeGuard’ı gecikmeli alarm moduna ayarlayabilirsiniz:
1. PIN kodunuzu girin. Fabrika ayarı [0000] dır, bakınız (5): Teyid için üç yüksek bir alçak ton duyacaksınız. Yeşil indikatör yaıp sönmeye başlar.
2. HomeGuard klavyesinde 7 tuşuna basın: Teyid için bir alçak ton işiteceksiniz.
3. Gecikmeli alarm için [ * ] tuşuna, Anında alarm için [ # ] tuşuna basınız: Teyid için bir ton duyulur ve indikatörün yanıp sönmesi durur.

9. SIREN
HomeGuard’ınızın bünyesinde bir siren bulunur. Bu siren davetsiz misafirleri korkutup evinizden kaçıracak bir ses üretir.
Sessiz (siren çalmayan) alarm istiyorsanız fabrika ayarını aşağıdaki şekilde değiştimeniz gerekir:
1. PIN kodunuzu girin. Fabrika ayarı [0000] dır, bakınız (5): Teyid için üç yüksek bir alçak ton duyacaksınız. Yeşil indikatör yaıp sönmeye başlar.
2. HomeGuard klavyesinde 3 tuşuna basın: Teyid için bir alçak ton işiteceksiniz.
3. Alarmda çalan siren istiyorsanız [ * ] tuşuna, Sessiz alarm için [ # ] tuşuna basınız: Teyid için bir ton duyulur ve indikatörün yanıp sönmesi durur.

10. BÜNYEDEKİ HAREKET SENSÖRÜNÜN DEVRE DIŞI BIRAKILMASI:
HomeGuard’ınızı bünyedeki hareket sensörünü kullanmadan yalnızca harici alarm kontağına bağlantı yolu ile çalıştırmak istiyorsanız, bünyedeki PIR dedektörü devre dışı bırakabilirsiniz:
1. PIN kodunuzu girin. Fabrika ayarı [0000] dır, bakınız (5): Teyid için üç yüksek bir alçak ton duyacaksınız. Yeşil indikatör yaıp sönmeye başlar.
2. HomeGuard klavyesinde 6 tuşuna basın: Teyid için bir alçak ton işiteceksiniz.
3. PIR dedektörü aktive etmek için [ * ] tuşuna, devreden çıkarmak için [ # ] tuşuna basınız: Teyid için bir ton duyulur ve indikatörün yanıp sönmesi durur.

11. ÇALIŞTIRMA TALİMATLARI:
Alarm Kurma-Alarm Durdurma: HomeGuard’ta alarm, uzaktan kumandadan veya klavyeden kurulabilir ve durdurulabilir.
Güvenlik sistemini klavyeden aktive etmek için (daima gecikmeli): PIN kodunuzu girin.
Fabrika ayarı [0000] dır: Teyid için üç yüksek bir alçak ton duyacaksınız. Yeşil indikatör yanıp sönmeye başlar.
Klavyede [ # ] tuşuna basınız: Teyid için bir alçak ton duyacaksınız ve kırmızı indikatör yanacaktır, yeşil indikatör gecikme (30 saniye) süresince yanıp sönecektir.
30 saniye sonra HomeGuard’ta alarm kurulur ve teyid için bir alçak ton üretilir.
Klavyeden HomeGuard’ın alarmını durdurmak:
1. PIN kodunuzu girin: Teyid için 4 kısa bip sesi duyulacaktır.
2. [ * ] tuşuna basın: Bir kısa bip duyulur ve kırmızı indikatör söner.
Uzaktan kumanda (isteğe bağlı) vasıtasıyla HomeGuard’ta Alarmı Kurma ve Durdurma:
1. Alarmı kurmak için ARM tuşuna basın.
2. Alarmı durdurmak için DISARM tuşuna basınız.
Kumanda kullandığınızda, hem anında hem de gecikmeli alarm kurma ve alarm durdurma imkanı bulunmaktadır. Bu özellik HomeGuard ayarları ile değiştirlebilmektedir.
Panik Alarm üretmek için: Kumandada yanyana duran her iki PANIC tuşuna aynı anda basınız.
Alarmın tekrar ayarlanması:
Bir alarm vuku bulduğunda, alarm aşağıdaki şekilde yeniden ayarlanabilir:
1. Aranan kişinin mesaj bitimindeki bip(ler)den hemen sonra telefonda 0 tuşuna basılması.
2. Klavyede PIN kodu girildikten ve [ * ] tuşuna basılmasıyla alarmın durdurulması.
3. Uzaktan kumandada (isteğe bağlı) DISARM (alarmı durdur) tuşuna basılması.
Alarm mesajı:
Bir alarm sırasında sistem kayıtlı ilk telefon numarasını arar. Aranan numaranın son rakamı çevrilir çevrilmez önceden kayıtlı mesaj iletilmeye başlayacaktır. Mesaj 9 saniye sürer ve iki kez tekrarlanır. Kayıtlı mesajdan sonra bip sesi verilir. Bu bip sesini müteakiben sistem mesajın dinlendiğine ilişkin teyid bekleyecektir. Bu teyid DTMF ton özelliğine sahip telefonlarda 0 tuşuna basılarak verilebilir. Teyid alınamazsa HomeGuard ikinci telefon numarasını arayacak ve aynı işlemleri tekrarlayacaktır. İkinci kişi de telefona cevap vermez ise üçüncü numara çevrilir.

NOT: Numarası HomeGuard’a kaydedilen kişiye bip(ler)den hemen sonra 0 tuşu ile teyid vermesi gerektiğini açıkça belirtin. Telefon yanıtlama sistemleri ve sesli posta hizmetleri olan bir telefonda telefonu gerçek bir kişi açmadığı için teyid alınamaz. Sisteme kaydettiğiniz kişilerle bir deneme yapılarak sistemin davranışı hakkında bigi sahibi olmalarını sağlanmanız tavsiye olunur.

12. ARIZA BULMA:
1. Ana ünite hiç bir tepki vermiyor, yeşil indikatör yanmıyor: Güç kaynağının kontrol edin ve/veya yedekleme pilini değiştirin.
2. Telefon çevirici arama yapmıyor: Telefon fişinin düzgün bir şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. Telefon hattının düzgün çalışıp çalışmadığını herhangi bir analog telefon makinesi bağlayarak kontrol edin.
3. Yanlış alarmlar: HomeGuard’ın yerini değiştirin, ısıl elemanlardan, direkt güneş ışığı alan vb yerlerden uzağa koyun. Herhangi bir evcil hayvanın alarmı tetikleme ihtimali olup olmadığını kontrol edin.
4. Kumandanın (isteğe bağlı) sınırlı çalışma sahası vardır: Pilin durumunu kontrol edin ve gerekiyorsa değiştirin.
Aynı frekansta çalışan başka cihaz (kablosuz kulaklık veya hoparlör vb) olup olmadığını kontrol edin.
5. PIR veya siren cevap vermiyor: PIR veya sirenin aktive edilip edilmediğini kontrol edin.
6. HomeGuard kumandaya tepki vermiyor: Kumandayı ana üniteye kitlemek için kayıt işlemini yapın. Kumanda üzerindeki indikatörün yandığını görün. Yanmıyorsa pili değiştirin.
7. Diğer başka hatalı çalışma: HomeGuard güç kablosunun fişini prizden çekin ve pille çalıştırın. Bu HomeGuard’ı sıfırlayacaktır. Talimat kılavuzunda belirtildiği üzere HomeGuard kurulumunu tekrar yapın.
HomeGuard veya güç kaynağını açmayınız. Bu ünitelerin içinde servis verilebilecek herhangi bir parça veya malzeme yoktur!

TEKNİK ÖZELLİKLER

MS8000 ANA ÜNİTE
PIR Çalışma Sahası: 180º – 6 m, engelsiz düz alanda 12 m. (PIR kapalı tutulabilir).
Alarm: 95dB (kapalı tutlabilir).
Güç: 230VAC, 12VDC (adaptör mevcut).
9V acil durum pil ömrü: alkaline pil ile maksimum 8 saat.
Telefon çevirici: R&TTE onaylı,
Kaydedilebilir telefon numarası sayısı: Maksimum 3.
Telefon no hane sayısı: Maksimum 16 hane.
Santral kullanımı için numaralar arasında duraksama imkanı: Mevcut.
Telefon çevirmenin durdurulması: Teyid verilince.
Bünyede sesli standart mesaj: Mevcut.
Harici bağlantı: Normalde açık veya kapalı serbest kontak. (örneğin magnetic sensor).
Boyutlar: 130x75x60mm (HxWxD).
Set içinde yer alan malzemeler: HomeGuard ana ünite, uzaktan kumanda, adaptör, telefon kablosu, harici sensör kablosu, yedekleme için 9V pil, kullanma kılavuzu.
Birlikte kullanılabilecek maksimum KR21 kumanda sayısı: 4 adet (paket içinde 1 adet bulunur)

UZAKTAN KUMANDA (KR21)
Frekans: 433.92MHz (tavan ve duvar gibi engelleri geçebilir).
Fonksiyonlar:
1. Alarm on (gecikmeli).
2. Alarm off.
3. Panic (doğrudan alarm).
Farklı kod: 64000.
Güç: 3V lithium CR2016 (2 adet).
Boyutlar: 56x38x12mm.
Not: Aynı kumanda farklı ana ünitelere kaydedilerek kullanılabilir.

TELEPHONE NUMARALARI TABLOSU
Bellek Pozisyonu Telefon Numarası Adı
1
2
3

UYUMLULUK DEKLARASYONU
Burada, Marmitek BV, HomeGuard MS8000’in, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 9 Mart 1999 tarihli 1999/5/EC direktifinde belirtilen gerekliliklere ve diğer ilgili şartlara uyumlu olduğunu deklare eder.
MARMITEK BV – PO. BOX 4257 – 5604 EG EINDHOVEN – NETHERLANDS
Avrupa Birliğindeki Müşteriler için Çevre Enformasyonu
Avrupa Direktifi 2002/96/EC, mamul üzerinde ve/veya ambalajında bu simgeyi taşıyan donanımın sınıflandırılmamış belediye çöpleriyle atılmamasını gerektirir. Sembol bu mamulün düzenli ev atıklarından ayrı olarak atılacağını gösterir. Hükümet ve yerel otoritelerce kararlaştırılmış toplama imkanları vasıtası ile bu ve diğer elektrikli ve elektronik donanımın atılması sizin sorumluluğunuzdur. Doğru şekilde çöpe atmak ve geri kazanım potansiyel negatif sonuçları önlemeye, çevreye ve insan sağlığına yardım edecektir. Eski cihazlarınızın atılması ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, lütfen yerel yetkililerle, çöp toplama servisleri veya mamulü satın aldığınız yerlerle temas kurunuz.
Aşağıdakiler için telif hakları ve ticari markalar uygulanmaktadır:
Marmitek Marmidenko BV’nin bir ticari markasıdır.
SafeGuard Marmitek BV’nin ticari markasıdır.
TotalGuard Marmitek BV’nin ticari markasıdır.
Tüm hakları saklıdır.
Telif hakkı ve içerikte bulunan (model numaraları, yazılım, audio, video, metin ve fotografları kapsayan ancak sınırlı olmayan) diğer tüm mülkiyet hakları Marmitek B.V.’ye aittir.
İçeriğin herhangi bir şekilde kullanılması, limitsiz içerme, dağıtımı, reprodüksiyonu, değiştirilmesi, gösterilmesi veya transmisyonu Marmitek’in yazılı izni olmaksızın kesinlikle yasaktır. Tüm telif hakları ve diğer mülkiyet hakları bildirimleri tüm reprodüksiyonlarda bulunacaktır.
Hizmet Kapsamı: TS 12849
Kullanım Ömrü: 5 yıl
Çağrı Merkezi: (212) 8762800

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir