Endoskopi Kamerası Nedir? Nasıl Çalışır?

Endoskopi kamerası nedir ? : Endoskopi işleminde kulanılan iç organların resimlerinin çekilmesini sağlayan kameralardır
Kapsül şeklinde endoskopi kamerası

Gelişmiş endoskopi kameraları bir hap boyutlarına indirgenmiştir. Bu kameraların en yeni modelleri herbiri 2 megapiksel çözünürlükte 25 kare resmi bir saniye içinde çekebilmektedir.

Endoskopi kamerası yutulduktan yaklaşık sekiz saat sonra vücuttan dışarı atılmaktadır. Doktorlar elde edilen yüksek çözünürlüklü videoları bağırsaklardaki tümörler veya başka sorunların teşhisi için incelemektedirler. Yeni nesil dönen kameralarla birlikte 360 derece görüntü almak mümkün hale gelmiştir.

Endoskopi Kamerası İç Organların Resmini Nasıl Çeker ?

Öncelikle hasta kapsülü yutar ve böylece sindirim işlemi başlamış olur. Yutmayı izleyen sekiz saatte kapsül pasif olarak yemek borusundan başlayıp bağırsaklara kadar ilerler. Bu yolculuk sırasında endoskopi kamerası yaklaşık 870.000 resim çeker. Hasta kameranın ilerleyişi ile ilgili herhangi birşey hissetmeyecektir.

Kablosuz endoskopi kamerası
Endoskopi kamerası bağırsaklarda ilerlerken herhangi bir motora ihtiyaç duymaz. Ancak kamerasını, bilgisayarını ve ışıklarını çalıştırmak için 50 miliwatt elektrik enerjisine ihtiyaç duyar. Bataryalar boyutu istenmeyen ölçüde büyüteceğinden enerji elde etmek için indüksiyon yoluyla şarj tercih edilir. İndüksiyon yoluyla şarj oluşturmak için hasta bobin içeren bir yelek giyer.

Endoskopi kamerası bağırsaklara ulaştığında kamera 25 fps hızında ve 2 megapiksel çözünürlükte resim çekmeye başlar. Beyaz ledler ve florasan ledler doku duvarlarını aydınlatır.

Yeni nesil kameralar etraflarında 360 derece dönebilmektedir. Böylece çevrelerinin tam görüntüsünü alabilirler. Önceki endoskop kameralarında kameralar sabit olduğu için sadece bir yöndeki görüntü alınabiliyordu. Kapsülün dışı bağırsak içinde hareket ederken kapsül içindeki elektromıknatıs polariteyi terslemektedir. Kapsül içinde dönen sabit mıknatıs kamerayı her iki saniyede bir 60 derece döndürmektedir. Yani her 12 saniyede bir tam tur atacaktır.

Endoskopi kameraları 2 megapiksel çözünürlükteki görüntüyü dahili olarak kaydetmek yerine kablosuz olarak dışarı aktarır. Hastanın üzerine giydiği yelekte bulunan anten kameradan gelen görüntüleri alır ve üzerindeki SD belleğe kaydeder.

SD belleğe kaydedilen bu görüntüler bir SD kart okuyucu tarafından okunarak izlenebilir. Bu kameralar tek kullanımlıktır. Kullanıldıktan sonra atılırlar.

Piksel nedir ? : En küçük resim birimine piksel denir.

Video nedir ? : Hareketli resimler bütününe video denir.

Elektromıknatıs nedir ? : Üzerinden elektrik akımı geçtiğinde mıknatıs özelliği kazanan madde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir