El ve Parmak Geometrisi

El ve Parmak Geometrisi

İnsanların elleri ve parmakları herkeste farklıdır ve kendine has özellikler taşır. Ancak parmak izi veya iris kadar benzersiz bir yapıya sahip değillerdir. Bu yüzden parmak ve el geometrisi ile biyometrik tanımlama yöntemi kimlik tanımlamadan ziyade kimlik doğrulamak için kullanılır.

Sistem el ve parmak geometrisini dijital bir kamera ve ışık kullanarak ölçer. Basitçe el ölçüm yuvasına konulur ve parmaklar ölçüm yuvasına uygun şekilde hizalanır. Bundan sonra kamera bir veya birden fazla resim alır. Alınan bu bilgilerden ele ait uzunluk, kalınlık, eğrilik bilgileri testip edilir ve bu bilgiler sayısal bilgiye çevrilir.

El ve parmak geometrisi ile kimlik doğrulama sistemlerinin güçlü yanları olduğu gibi zayıf yanları da bulunmaktadır. El ve parmak geometrisi parmak izi veya iris gibi çok ayırdedici bir özellik değildir. Bununla birlikte insan elinde sakatlanma vb şeylerden dolayı değişimler olabilir bu değişimlirde tanıma doğruluğunu azaltacaktır. Bu yüzden bilgilerin belli periyotlarda güncellenmesi gerekmektedir.

Daha yüksek güvenlik gerektiren uygulamalarda biometrik sistemler ses gibi daha benzersiz karakteristikleri kullanarak tanımlama yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir