EE/AI Switch Nedir

EE/AI Switch Ne demek?

EE : Manual Elektronik Işık Kontrolü modu (Auto Iris Lens Kullanıldığında Bu Seçenek Seçilmeli) Burada CCD sensör üzerine düşecek ışığı oto iris lens ayarlamaktadır.

AI : Otomatik Işık Kontrolü (Auto İris Olmayan lens Kullanıldığında Bu Seçenek Seçilmelidir.) Burada ise oto iris olmayan lens kullanıldığında CCD üzerine düşen ışıktan yararlanmayı kamera kendisi otomatik olarak ayarlamaktadır.

CCTV sistemleri için aydınlatma çok önemlidir. CCTV resimleri, ışık veya kızılötesi (IR) kameranın sensörüne çarptığında başlar. IR, ışık kadar aynıdır, ancak daha uzun dalga boyu gözlerimizin aralığının dışında olduğundan onu görünmez olarak adlandırırız. Bununla birlikte kameralar genelde her ikisini de görebilirler. Gözle görülebilen şeylerle başlayalım.

Işık spektrumunu anlama
Gökkuşakları, insanların görebileceği tüm renkleri gösterir. Menekşe / mavi, gökkuşağı spektrumunda 700 nm civarında kırmızıya doğru ilerleyen 400 nm civarında (nanometre: milyarda bir milyar metrekare) kısa dalga boylarıdır. Yeşil ışığa en çok duyarlıyız; daha az mavi ve kırmızıya. Bunun standart grafiği ‘fotopik eğri’ dir.

Bu, ışık ölçerlere (‘lux’ ölçülüyor) yerleştirilmiştir, böylece insan gözleri için ortamlar tasarlarken rakamlar anlamlıdır. Örneğin, güneşli günler 30.000 lx olabilir, bir ofiste 500 lx’e düşer ve sadece 5 lx sokak aydınlatması.

Bu arada, IR insan görünürlüğünün ötesinde, lux metre, tanım gereği, tamamen duyarsızdır. “Sıfır lüks” CCTV’li satıcıların başka birçokları gibi yalnızca IR’ye duyarlı bir kameradan başka bir şey sunamayacağına dikkat edin. Kameraların sensörleri, gözlerimizden daha geniş bir dalga uzunluğuna yanıt verir. Kızılötesi bölgede çok hassasiyet vardır. Bununla birlikte, gerçekçi renkli video için, IR’nin bastırılması gerekir; böylece bir IR kesme filtresi çipin üzerine konur.

Sonuç olarak renkli kameralar ve IR lambaları birlikte kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bununla birlikte, bir ‘gündüz / gece kamera’ tek renkli olarak geçtiğinde, bu IR filtresini fiziksel olarak değiştirir, böylece doğal IR hassasiyeti geceleri tamamen kullanılır. En iyi görüntü netliği için, aydınlatmamız kameranın kontrastı en üst düzeye çıkarmasını sağlamalıdır. Siyah görünmeli … iyi … siyah. Beyaz mümkün olduğunca parlak olmalı. Bu, sahnede bol miktarda ışık anlamına gelir, ancak bolluk ne kadardır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir