E.I Electronic İris Nedir

E.I – Elekronik iris ne demek?

E.I Electronic iris : EI elektronik iris fonksiyonu kamera shutter ayarını yaparak, Auto iris lenslerin bir uyarlaması olup auto yerine sabit lenslerin kullanımına olanak sağlar. Kameranın shutter ayarını otomatik yaparak bazı yerlerde otomatik iris lensler yerine manuel iris lenslerin kullanılmasını sağlayan elektronik devre.

Oto İris elektronik olarak kontrol edilir. Bu, kamera, optimum kalitede görüntü elde etmek için irisin mekânsal dinamiğini değiştirerek aydınlatma seviyesini muhafaza etmesini sağlar. Aydınlatma koşullarının sürekli olarak değiştiği durumlarda geçerlidir. Otomatik bir ir ir, kameranın belli bir aydınlatma koşulunda en iyi resmi elde etmesi için ayar yapmasına izin verir. Auto Iris hem sabit hem de varifokal merceklere uygulanabilir. Auto Iris özelliği, aşırı derecede değişen ışık seviyelerine uyum sağlayabilmesi için tutarlı video sinyalleri üretmede oldukça esnektir. Elektronik olarak kontrol edilen bir iris, tutarlı bir ışık seviyesini korumak için idealdir, bu sayede onları dış mekan kullanımı veya diğer uygulamalar için ideal hale getirir.

AES – (Otomatik Elektronik Deklanşör) irisin sabit kaldığı kameralarda kullanılır ve sinyal çıkışını mümkün olan en iyi seviyede tutmak için algılanan ışığın miktarına yanıt olarak örtücünün hızının değişmesine izin verir. AES sabit bir irisin, otomatikleşmeye gerek kalmadan farklı ışık koşullarına otomatik olarak adapte olmasını sağlar. Deklanşör hızı arttıkça, mercekten geçen ışık azaltılır ve kameraların hassasiyeti azaltılır.

Deklanşör hızı azaltıldığında, daha büyük miktarda ışık iriye girer. Hızlı hareket eden nesneler için deklanşör hızı, daha yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlamak için dondurucu etki sağlamak üzere arttırılabilir. Her iki özellik de ışıklandırma ortamındaki değişiklikleri hesaba katmayı amaçlamakla birlikte, ikisinin de yararları ve zayıf yönleri vardır. Otomatik İris optimal aydınlatma bakımı için kullanılırken, Otomatik Elektronik Deklanşör’den daha yavaş tepki verir. Ayrıca, Auto Iris’in üstün kaliteli görüntülemesi, çok daha karmaşık yapısından dolayı daha yüksek bir fiyattan gelir. Her iki özellik de farklı ışıkta kaliteli görüntü elde etmede çok önemlidir ve diğerlerinden daha iyi değildir. Farklı durumlarda daha iyi uyarlanmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir