Dvr programı kurulumu : renk ve hareket algılama ayarları

Dvr programı kurulumu : renk ve hareket algılama ayarları

Renk/Hareket Algılama Ayarları
Bu kısımda parlaklık, kontrast, doygunluk ve renk gibi video parametre ayarları ile hareket algılama hassasiyeti ve bölgesi seçim ayarları yapılabilmektedir.Hareket Algılama Ayarları

Her bir kamera için birden fazla hareket algılama bölgesi atanabilir ve bu hareket algılama bölgelerinin her birine farklı algılama duyarlılığı verilebilir.
Hareket algılama bölgesi ayarlamak için görüntü üzerinde sol tıklanır ve istenilen alanı kapsayacak bir kutu çizilir. Daha sonra algılama hassasiyeti ayarlanır.

Yakındaki nesneler için düşük hassasiyet, uzaktaki nesneler için yüksek hassasiyet seçmek yararlı olacaktır. Bir algılama bölgesinden diğerine geçmek için Switch butonuna basılmalıdır. O anda seçili olan hareket algılama bölgesi beyaz renk olacaktır ( Seçili olmayanlar kırmızı renklidir. )

Seçilen algılama bölgesini silmek için Delete butonuna basmak yeterlidir. Clear All butonuna basılarak bütün algılama bölgeleri silinebilir.

Eğer herhangi bir algılama bölgesi seçilmemişse default olarak tüm ekran seçili olacaktır. Bir hareket algılama bölgesindeyken Mask butonuna basılırsa bu alan siyah olarak maskelenecektir ve bu alanda hareket algılanmayacaktır. Bu siyah alan görüntü kayıtlarında da gözükecektir.

Video sinyal parametrelerinde ayarlanabilir 5 farklı şema vardır. Parlaklık, doygunluk, kontrast ve renk gibi değerler ortamın ışık seviyesine ve ışığı alış biçimine göre değiştirilebilir. Default butonuna basılarak yapılan tüm ayarlar ilk ayarla döndürülebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir