Dome kamera özellikleri

Güvenlik kamerası kullanım alanları

Dome kameralar ; dome kamera, adını İngizlizce DOME – KUBBE kelimesinden alan yarım küre şeklindeki plastik kapaklı cctv kamera modelidir. İç ortamlarda kullanılır. Döme kameralar günlük yaşamda kubbe kameralar, kubbeli kamera, plastik kapaklı kamera, plastik iç ortam kamerası adıylada anılırlar.

Dome Kamera Avantajları:
* Şıktır, iç ortamlarda klasik kamera görünümünün rahatsız edici etkisi olmaz.
* Ekonomiktir, lensi, muhafazası üzerinde olan kompakt bir kamera modeli olduğu için aynı elektriksel özelliklerde diğer kameralardan daha ucuz fiyatı ile caziptir. Ayrıca lens, ayak, muhafaza gerektirmez.
* Boyutları nispeten küçüktür.
* Kompakt yapısı nedeniyle montaj kolaylığı vardır. Sadece 3 adet delik, dubel, vida ile tavana veya duvara monte edilir.
* Dome kameranın en büyük avantajı caydırıcı olmasıdır. Plastik kapak sebebi ile kameranın nereye baktığı anlaşılmaz. Bu nedenle hırsızlık ihtimali bulunan bakkal, market, eczane, mağaza, kafeterya vb. yerlerde caydırıcılığı önemli bir yarar sağlar.
* İnsanların kamera bakış yerini değiştirme imkanı yoktur. Özellikle okul, dersane gibi yerlerde çocuklar haylazlık yapmak için kamera ile oynamaya bayılırlar. Kamera bakış yerinin yetkisiz değiştirlmesi istenen bir şey değildir.
* Kamera bakımı, temizliği avantajı. İç ortamlarda klasik ccd box kameralar kamera+lens+ayak ile kullanılır. Zamanla mutlaka lenste toz birikir. Lenste biriken tozu temizlemek oldukça dikkat ve titiz çalışma ister. Halbuki dome kamerada lense hiç dokunmadan sadece dış plastik kapağın tozunu temizlemek yeterlidir.

Dome Kamera Zayıf Tarafları:
* Kamera bütünleşik bir yapıdadır. Lens değiştirmek sadece teknik servis vasıtasıyla yapılabilir. Dolayısıyla son kullanıcın lens değiştirme imkanı yoktur. Bakış açısı değiştirilemez.
* Üretilen model çeşidi azdır. Daha çok genel amaçlı iç ortamlarda kullanım için üretilmeleri nedeniyle özel bir ihtiyaç için gerek duyulduğunda sorunu giderecek özel yapıda dome kamera bulmak çok zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir