Digital Signal Nedir

Digital işaret – Sayısal sinyal ne demek?

Digital signal – Sayısal sinyal : Mikro işlemcilerin kullanılması için sayısal forma sokulmuş analog işareti. İkili data bitlerinden oluşan video sinyalidir. 1 ve 0 lardan oluşur. Başladığı noktadan depolanacağı noktaya oradan da dijital veya analog gösterime dönüşeceği noktaya gider.

Basit dijital sinyaller, analog seviyelerin ayrık bantlarındaki bilgileri temsil eder . Bir değerler grubundaki tüm düzeyler, aynı bilgi durumunu temsil eder . Çoğu durumda, bu durumların sayısı ikidir ve bunlar bir referans değerinin (genellikle “toprak” ya da sıfır volt olarak adlandırılır) ve diğeri besleme gerilimine yakın bir değere yakın iki gerilim bandı ile temsil edilir.

Bunlar sırasıyla Boolean alanının yanlış ve doğru değerlerine karşılık gelir . Bu ayrıklık yüzünden, analog sinyal seviyelerinde nispeten küçük değişiklikler ayrı zarfı bırakmaz ve sonuç olarak sinyal durumu algılama devresi tarafından göz ardı edilir. Dijital sinyallerle, sistem gürültüsü çok büyük olmamışsa sistem çalışmasını etkilemeyecek, oysa gürültü daima analog sinyallerin çalışmasını bir dereceye kadar bozmaktadır.

Bir lojik sinyal , olası iki değerli dijital bir sinyaldir ve isteğe bağlı bir bit akışını tanımlar . Diğer dijital sinyaller, üç değerli mantık veya daha yüksek değerli mantıkları temsil edebilir. Alternatif olarak, dijital sinyal, bir fiziksel miktar ile temsil edilen ayrı ayrı değerler dizisi olarak kabul edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir