Digital Görüntü Kayıt Nedir?

Dijital görüntü kayıt tekniği

Dvr nedir : İngilizce “Digital video recorder” – Türkçe “Sayısal görüntü kaydedici” terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. DVR ismi o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur. Sayısal görüntü kayıt – yaygın adıyla “dijital görüntü kaydı” 2 ana başlıkta incelenir:

1. Bilgisayar temelli digital görüntü kayıt sistemi : Uygun donanımlı bilgisayar + dvr kartı + Dvr kamera görüntüsü izleme ve kayıt programı. Dvr programları genellikle dvr kartları birlikte ücretsiz verilir. Bilgisayar tabanlı kamera güvenlik sistemi nispeten ucuz fiyat la kurulur. Çünkü herkesin, her firmanın evinde, iş yerinde, atölye, mağaza vb. yerde bilgisayarı vardır. Bu bilgisayarda günlük işler yapılırken kamera programı arka planda çalışmasına devam eder. Ancak pc bazlı güvenlik sistemi profesyonel çözüm değildir.
– işletim sistemi her an çökme yaşayabilir
– bilgisayar virüs bulaşma ihtimali yüksektir
– dvr programı ile aynı anda işlemciyi yükleyecek bir başka uygulama programı çalıştırılırsa pc kilitlenebilir, donabilir, kayıt kesilebilir
– Herhangi bir nedenle bilgisayar kapanırsa / kapatılırsa güvenlik kamerası programının yeniden başlatılamsı gerekir ( gece elektrik kesilmesi gibi…)

2. Standalone dvr : kendi başına çalışan digital görüntü kayıt cihazı. Adından da anlaşılacağı gibi kompakt bir yapıda, kendi başına çalışan, görüntü kaydı, kayıtların oynatılması, yedek alma, uzaktan izleme vb. işlemleri yapması için tasarlanmış ( bazı modellerde ses kaydı, canlı ses dinleme vb. fonksiyonlarda vardır ) profesyonel cihazlardır. Hard disk ihtiyaca göre müşteri tarafından takılır. DVR cihazı fiyatı bilgisayar temelli sisteme göre nispeten yüksektir ancak aşağıdaki avantajlara sahiptir:
– işletim sistemi çökmez
– virüs bulaşmaz
– dvr programı ile aynı anda işlemciyi yükleyecek bir başka uygulama programı çalıştırılma diye birşey yoktur. Dolayısıyla yavaşlama kilitlenme donma kayıt kesilme diye birşey olmaz
– Herhangi bir nedenle kayıt cihazı kapanırsa / kapatılırsa, enerji verildiğinde cihaz çalışmaya başlar ( gece elektrik kesilmesi gibi…)

Standalone DVR cihazı modelleri 4 ana kategoride sınıflandırılır:
1. Teknolojisine göre:
* Mjpeg kayıt cihazları : ilk üretilen modellerdir. Fiyatı ucuzdur. Kayıtta fazla yer harcar
* Mpeg4 kayit cihazı : Yeni teknoloji, Fiyatı makul seviyelerdedir. Kayıtta az yer tutar
* H.264 kayit cihazlari : Dünyadaki son teknolojidir. Fiyatı diğerlerine göre nispeten yüksektir. Mükemmel görüntü kalitesinde bilgi çok düşük bir disk alanına kayıt edilir.

2. Kanal sayısına göre :
* 4 kanal dvr cihaz
* 8 kanal dvr cihazı / 9 kanal olanlarda vardır
* 16 kanallı dvr cihazları

3. Uzaktan izleme özelliği olup olmamasına göre
* Web serverli dvr kayıt cihazları : yetki verilen kişiler ağdan veya internet üzerinden görüntüleri izleyebilir
* WEbserver siz dvr cihazı : uzaktan izleme yeteneği yoktur. sadece kendi başına çalışıp kayıt yapar. Fiyatı düşüktür

4. Sesli dvr kayıt cihazları / sessiz dvr kayıt cihazları ( sessiz modellerin fiyatı nispi olarak daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir