Desibel Nedir

Desibel (dB) ne demek?

Decibel (dB) : iki işaret arasındaki logaritmik orana verilen isim.
İki sinyalin güç yada voltaj oranıdır. Sistemdeki kullanılışı ise aynı empedanstaki değerleri üzerinden oranlanmasıdır. Decibel kayıp yada kazancı ise voltaj oranının logaritma 10 tabanında 20 katı yada güç oranının logaritma 10 tabanında 10 katıdır.

Desibel (sembol: dB) bir değerin bir referans değerine oranını ifade eder; Bu şekilde kullanıldığında, desibel sembolüne referans değerini veya başka bir mülkü gösteren bir son ek eklenmelidir. Örneğin, referans değeri 1 volt ise , son ek ” dBV ” (yani “20 dBV”) ve referans değeri bir milliwatt ise , son ek ” dBm ” (yani, “20 dBm” ). Ancak,ses basıncı seviyesi ” işitme eşiğine ” (genellikle 1 kHz’de 20 mikroparaskal olarak verilir ) ve ek ” dB-SPL ” (yani “60 dB-SPL”) olarak belirtilir.

Niceliklerin niteliğine bağlı olarak desibel cinsinden bir oran belirtilirken kullanılan iki farklı ölçek kullanılır: alan miktarı oranı veya güç miktarı oranı. (Alan miktarı oranı aynı zamanda kök-kuvveti oranı veya genlik oranı olarak da bilinir .) Güç miktarlarını ifade ettiğinizde, desibel sayısı , iki güç miktarının oranının tabanına 10 logaritmanın on katıdır . Yani, 10 faktörlü bir güç değişikliği seviyedeki 10 dB’lik bir değişime karşılık gelir. Alan miktarlarını ifade ederken, genliğin 10 faktörü ile değişimi seviyedeki 20 dB’lik bir değişime karşılık gelir. İki faktörün fazlalığı, güç ve amplitüd arasındaki ikinci dereceden ilişkinin logaritmasına bağlıdır. Desibel ölçekler, desibel cinsinden ifade edildiğinde ilgili güç ve saha miktarları arasında doğrudan karşılaştırmalar yapılabilmesi için farklılık gösterir.

Desibelin tanımı , Birleşik Devletler’deki Bell Sisteminde 20. yüzyılın başlarında telefonda kullanılan gücün ölçülmesine dayanır . Bir desibel, Alexander Graham Bell’in şerefine adlandırılan bir belin onda biri kadardır ; Bununla birlikte bel, nadiren kullanılır. Bugün desibel, akustik , elektronik ve kontrol teorisinde en belirgin biçimde bilim ve mühendislik alanında çok çeşitli ölçümler yapmak için kullanılmaktadır . Elektronikte yükselteçlerin kazançları , sinyallerin zayıflatılması ve sinyal-gürültü oranları genellikle desibel cinsinden ifade edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir