Damar tanıma sistemleri

Damar Geometrisi

İris ve parmak izinde olduğu gibi kişilerin damar yapıları da herkeste farklıdır. Birçok damar deri üzerinden görünür değildir, bu da kopyalanmasını oldukça zorlaştırır.

Damar tanımlama sistemini kullanmak için bir parmak, bilek, el ayası veya elin tersi tarayıcı üzerine veya yakınına konur. Kamera infrarede yakın bir ışıkla dijital resim çeker. Kandaki hemoglobin ışığı emer ve damarlar siyah resimde görünür hale gelir. Diğer biyometrik tanıma sistemlerinde olduğu gibi yazılım için önceden bir referans şablonu hazırlanır.

Damar Tanıma sistemi

Geleceğin Biyometrik Sistemleri
Biyometrik sistemler bir kişinin odaya giriş çıkışını denetlemekten çok farklı işlerde yapabilirler. Bazı hastaneler yenidoğan bebeklerde annelerin karışmaması için bile biyometrik sistemler kullanmaktadırlar. Ayrıca tüm kişisel bilgilerin saklanacağı biyometrik olan korunan kişiye özel bellekler ulusal güvenliği sağlamak amacıyla korunabilir. Gelecekte görülebilecek bazı biyometrik teknolojiler :

– Yeni teknolojilerde DNA kullanılmaktadır.

– Biyometrik sistemlerle çeşitli yerlere üyelik, alışveriş, reklam programları daha etkin bir şekilde yapılabilecektir.

– Pasaportlarda kullanılanacak biyometrik sistemlerle sınır ve havaalanı güvenliği daha etkin ve hızlı bir şekilde sağlanabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir