Composite video sinyali nedir

Kompozit video sinyali hakkında bilgiler

Composite video : Senkronizasyon ve video işaretini bir arada barındıran tam video işaretine verilen isimdir. Senkronizasyon işareti 0.3 Volt ve video işareti 7.0 Volt olmalıdır. Resim sinyali (renk ve şiddet), yatay/düşey senkronize sinyalleri ve boşluk sinyallerini içeren kodlanmış, analog sinyaldir. Televizyon iletiminde kullanılıp, NTSC, PAL, SECAM standart formatlarıdır.

Temel bant video veya RCA video olarak da adlandırılan bileşik video, görüntü verilerini konvansiyonel Ulusal Televizyon Standartları Komitesi (NTSC) televizyon sinyalinde ileten analog dalga formudur. Kompozit video, renk kayması (renk tonu ve doygunluk) ve parlaklık (parlaklık) bilgisini, birlikte senkronizasyon ve kesme darbeleri ile birlikte tek bir sinyalde içerir.

Hızlı tarama NTSC televizyonunda, çok yüksek frekanslı (VHF) veya ultra yüksek frekanslı (UHF) taşıyıcı eşzamanlı kablolar. Bazı DVD oynatıcılar ve video kaset kaydediciler (VCR), RCA bağlayıcı olarak da bilinen bir fono jak üzerinden kompozit video girişi veya çıkışına uygundur.

Kompozit videoda, renk ve parlaklık bilgisi arasındaki girişim kaçınılmazdır ve sinyal zayıf olduğunda en kötüsü olma eğilimindedir. Bu nedenle VHF veya UHF’deki eski bir kamçı anteni, “tavşan kulakları” veya açık “anten” ile alınan uzak bir NTSC televizyon istasyonu genellikle yanlış veya dalgalanan renkler içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir