Cctv Güvenlik Kamerası Lensleri

Cctv Güvenlik Kamerası Lensleri

CCTV Kamera lensleri hakkında teknik bilgiler

CCTV sistemleri Kamera güvenlik sektöründe en çok sabit iris, varifokal manuel iris ve oto iris lensler kullanılır. Manuel iris sabit lens kullanımı hemen hemen kalmamıştır. Speed dome kamera fiyatı oldukça düşmüş ve bu nedenle motorlu zoom lens kullanımı da ortadan kalkmıştır. Bir CCD Güvenlik kamerası lensinin mm’si ne kadar küçük olursa görüş açısı genişler, uzaklık / derinlik azalır. Aynı şekilde cctv kamera lensinin mm’si ne kadar büyük olursa görüş açısı o kadar daralır ve uzaklık / derinlik artar.

Otoiris lens ışık dengelemesini kendisi ayarlar. CCD Kamera ile oto iris lens arasında kontrol sinyalini taşıyan bir geri besleme feedback kablosu vardır. Manuel iris lenste ışığın ayarı kameranın montajı sırasında teknisyen tarafından yapılır. Manuel iris lenslerin kullanımı hemen hemen kalmamıştır.

Günümüzdeki cctv güvenlik kameralarının tasarım ve performansı oldukça gelişti ve ucuz sabit iris lens yeterli olmaktadır. Sabit iris lens en ucuz modeldir. Işık miktarının fazla değişmediği, sabit / standart aydınlatmanın yapıldığı iç ortamlarda kullanılır. Sadece netlik ayarı yapılır. Okul, kreş, mağaza, ev, ofis, depo gibi yerlerde yaygın olarak kullanılır.

Varifocal Lens modelleri : Bu lenslerin Auto iris ve Manuel iris çeşitleri vardır. Özelliği ise lens görüş açısının ayarlanabilir olmasıdır. Genelde 2.8 mm – 8.00 mm arası açıda piyasada kullanılır. Görüş açısı montaj sırasında daha rahat ve istenilen modda ayarlanır.

focal length :lensin odak noktası uzaklığı mm cinsinden ölçülür ve doğrudan görme açısını etkiler. Kısa odak uzunluğu geniçş açı uzun odak uzunluğu ise dar açı ile görüş sağlar.

Kamera format :Kameranın imaj sensörünün 1/3″ 1/4″ olması aynı zamanda bakış açısını da etkiler. imaj sensör boyutu büyüdükçe bakış açısı genişlr.

F Stop: lens genelde f stop veya mercek açıklığının iki ölçümünü kullanır. Lens tam açık olduğunda maksimum mercek açıklığı minimum f stop sağlanıştır. Minimum mercek açıklığı için maksimum f stop gerekir. F stopun elde edilen son resim üzerinde bir kaç etkisi vardır. Minimum F stop değeri karanlık ortamda daha fazla ışık geçişine izin verdiği bu sayede daha iyi görüntü almaya devam edebildiği anlamına gelir.

Maksimum f stop ise yüksek aydınlığa ve parlamaya sahip yerlerde kullanılmalıdır.Böylece kameradaki parlama azaltılmış ve sabit bir görüntü değeri yakalanabilir. Bütün auto iris lensler doğal yoğunluk filtresine sahiptir. bu filtre yardımı ile F stop değerini otomatik olarak yükseltebilirler. F stop ayrıca alan derinliğini direkt olarak etkiler.

C veya CS mount: Günümüzde modern kamera ve lenslerin hepsi cs mounttır. CS mount kameralarda her iki tip lenste kullanılabilir. Ancak C mount kamerada lens kullanmak için 5mm bir bilezik kullanılarak net bir resim yakalanması sağlanabilir. C mount kameralarda CS mount lens kesinlikle kullanılamaz.

Alan Derinliği: Alan derinliği bakılan alandır. Geniş alan derinliği izlenen cisimden sonsuza yüzdece yüksek bir kısmının gözlenebildiği anlamını taşır. Alan derinliği bir çok faktörden etkilenir. Geniş açılı lensler ayarlı lenslerden, yüksek F stop düşük F stop’ tan daha iyi bir alan derinliği sunar. Auto-iris lensler odak açıklığını otomatik olarak ayarlarlar. Buda direkt olarak alan derinliğine etki eder. Gece olduğunda lensin odak açıklığı tam olarak açılacağından alan derinliği minimum olacaktır. Buda gündüz net olarak bir cismin gece alan derinliği değiştiği için biraz bulanıklaşmasına neden olur.

Auto İris yada Manuel İris: Değişken ışık seviyesi olan yerlerde ( genelde dış ortam ) auto iris lens tercih edilir. Manuel iris lensler ise aydınlık seviyesinin sabit kabul edildiği iç ortamlarda tercih edilir. Bununla birlikte yeni nesil kameralar aydınlık seviyesindeki değişimlere gelişmiş elektronik devreleri aracılığıyla cevap vermekte ve auto iris lense gerek kalmamaktadır. Buna rağmen F stop’ n kritik hale geldiği uygulamalar olabilir. İris sonuna kadar açılarak gece çalışmayı sağlar ancak bu gündüz yakalanan görüntü netliğinin azalmasına sebep olur. Eğer alan genişliğini arttırmak için iris kapanırsa bu seferde gece görüş performansı düşer.

Video drive yada direct drive: auto iris lens kullanarak iris kontrolüyle resim kalitesi korumak mümkün olmaktadır. video sürücülü lensler kameradan gelen video sinyalini iris motor kontrolüne çeviren yükseltici bir devreye sahiptir. Direct drive lens kullanıldığında kamera yükseltici bir devreye sahip olmak zorundadır. Direct drive lenslerde sadece galvanometrik iris motoru vardır buda fiyatını ucuzlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir