CCTV Kameraları

Güvenlik ve izleme kameraları hakkında genel bilgiler

CCTV Kameralar : görüntüsünün alınması istenilen bir yerin görüntüsünü optik / elektronik resim sensörü ile algılayıp televizyon veya bir monitörün kullanabileceği video sinyaline çevirip direkt yada bir anahtarlama ünitesi vasıtasıyla ekrana veren elektronik cihazdır. Ev kullanımı için olanlarına el kamerası bu kategoride incelenmez. Güvenlik amacıyla kullanılanlarına cctv kameraları denilmektedir. Siyah beyaz, renkli, gece görüşlü olmak üzere pek çok çeşidi vardır.

Kapalı devre televizyon ( CCTV ), video gözetimi olarak da bilinir, sınırlı kameralar setinde belirli bir yere bir sinyal iletmek için video kameraların kullanılmasıdır . Noktadan noktaya (P2P), çok noktalı görüntüye (P2MP) veya örgülü kablolu veya kablosuz bağlantılara sahip olmasına rağmen sinyal yayınlanmadığından yayın televizyonundan farklıdır . Neredeyse tüm video kameralar bu tanıma uysalar da, bu terim çoğunlukla gözetim için kullanılanlara uygulanırbankalar, kumarhaneler, okullar, oteller, havaalanları, hastaneler, restoranlar, askeri tesisler, marketler ve güvenlik ihtiyaç duyulan diğer alanlar gibi izleme ihtiyacı duyan alanlarda. Videotelefonnın nadiren “CCTV” olarak adlandırılmasına rağmen , uzaktan eğitimde önemli bir araç olan videonun kullanılması istisnadır.

CCTV kullanarak halkın gözetimi, dünyanın birçok yerinde yaygın olarak görülmektedir. Son yıllarda, vücuda takılan video kameraların kullanımı, polis memurunun göğsünde veya kafasında bulunan kameralarla kolluk kuvvetlerinde sıkça kullanılan yeni bir gözetim biçimi olarak tanıtıldı. Video gözetimi, bireylerin kamuya açıkken bile mahremiyet hakkını dengelemekle ilgili önemli tartışmalara yol açtı.

Endüstriyel tesislerde CCTV ekipmanı, bir sürecin parçalarını bir merkezi kontrol odasından gözlemlemek için kullanılabilir, örneğin çevre insanlar için uygun olmadığında. CCTV sistemleri, belirli bir olayı izlemek için sürekli veya yalnızca gerektiği gibi çalışabilir. Dijital video kaydedicileri (DVR) kullanan CCTV’nin daha gelişmiş bir biçimi, çeşitli kalite ve performans seçenekleri ile ekstra özellikler ( hareket algılama ve e-posta uyarıları gibi) ile uzun yıllar boyunca kayıt olanağı sağlar . Yakın geçmişte, megapiksel sensörlerle donatılmış merkezi olmayan IP kameralar , doğrudan ağa bağlı depolama aygıtlarına kayıt veya tamamen bağımsız çalışma için dahili flaş desteklemektedir.

2016 yılı itibarıyla dünya çapında 350 milyon gözetim kamerası bulunmaktadır. Bu kameraların yaklaşık% 65’i Asya’ya kurulmuştur. CCTV’nin büyümesi son yıllarda yavaşlıyor.

En eski video gözetim sistemleri, bilgiyi kaydetmek ve depolamak için bir yol olmadığından sürekli izleme içeriyordu. Reel-to-reel medyanın geliştirilmesi, gözetleme kayıtlarının yapılmasını sağladı. Bu sistemler manuel olarak değiştirilmesi gereken manyetik bantlara ihtiyaç duyuyordu, bu da zaman alıcı, pahalı ve güvenilmez bir işlemdi, operatör bandı kaset makarasından kayıt cihazına boş bir makaraya elle geçirmek zorunda kaldı. Bu kusurlardan dolayı, video gözetim yaygın değildi. VCR teknolojisi, kayıtları silmek ve silmek için daha kolay hale getiren 1970’lerde piyasaya çıktı ve video gözetimi kullanımı daha yaygın hale geldi.

1990’lı yıllarda sayısal çoğullama geliştirildi, böylece birkaç kameranın aynı anda kayıt etmesine ve zaman atlamalı ve hareketli kayıtlara izin verdi. Bu, zamandan ve paradan tasarruf sağladı ve böylece CCTV kullanımında artışa neden oldu. Son zamanlarda CCTV teknolojisi Internet tabanlı ürünlere ve sistemlere ve diğer teknolojik gelişmelere doğru bir geçişle geliştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir