CCIR Nedir

CCIR International Radio Consultative Committee Ne Demek?

CCIR International Radio Consultative Committee : Televizyon standartlarını oluşturmakla yükümlü uluslararası bir komitedir. CCIR normunda Her bir frame de 625 televizyon satırı vardır.

Satır sayısı: 625
Yatay satır frekansı: 15625 Hz
Resim tarama frekansı: 50 Hz (raster, düşey, resim tarama frekansı)
Saniyedeki resim sayısı: 25
Resim kenarları orantısı: 4/3
Resim modülasyonu: Negatif-AM
Video bant genişliği: 5 MHz
Kesilmiş alt kenar bant: 1,25 Hz
Siyahlık seviyesi: %75
Beyazlık Seviyesi: %10
Senkronlama seviyesi: %100
Ses modülasyonu: FM
Frekans kayması: (+,-) 50 KHz
Resim-ses taşıyıcı arasındaki uzaklık: 5,5 MHz
Kanal bant genişliği uzaklığı: VHF = 7 MHz, UHF = 8 MHz

CCIR Sistemi I , analog yayın yapan bir televizyon sistemidir. İlk kez İrlanda Cumhuriyeti’nde 1962’de VHF Band I ve Band III üzerinde kullanılacak 625 hat yayın standardı olarak kullanılmış ve ülkenin kuzeyinde yayınlanan 405 hat Sistem A sinyalleri ile Band III paylaşımında bulunulmuştur . UK kendi başlayan 625 satırı da Sistem I kullanılarak 1964 yılında televizyon hizmeti, ancak üzerinde UHF sadece – UK 625 satırlık televizyon için VHF hiç kullanmamıştır.

O günden bu yana, Sistem I, Hong Kong , Makao , Falkland Adaları ve Güney Afrika tarafından kullanılmak üzere kabul edildi . İrlanda Cumhuriyeti, Sistem I kullanımını UHF bantlarına yavaş yavaş genişletti.

2012 yılının sonlarından itibaren analog televizyon artık İngiltere’de veya İrlanda Cumhuriyeti’nde yayınlanmıyor. Güney Afrika, 2013 yılında Sistem I’i ve 2015 yılına kadar da Hong Kong’u durdurmayı umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir