CCD Sensör ve CMOS İmaj Sensörlerin Farkları

Cmos image sensör
CCD ( Charge coupled device ) ve CMOS ( Complimentary Metal-Oxide Semiconductor ) imaj sensörlerin her ikiside farklı teknolojiler kullanarak görüntüyü elektrik sinyallerine çeviren elektronik elemanlardır. Görüntüyü okuma işleminde CCD imaj sensörler daha az gürültüye sahip daha kaliteli sonuçlar ortaya koyar. CMOS sensörler ise gürültüden kolaylıkla etkilenir.

Görüntü çevirim ve okuma işlemlerinde CCD imaj sensörler daha fazla enerji tüketir. CMOS imaj sensörler ise düşük voltajda çalışabildiği için daha az enerji tüketir. Bu yüzden CCD imaj sensörler görüntü kalitesinin önemli olduğu güvenlik kamera sistemlerinde kullanılırken, CMOS imaj sensör az enerji kullanılmasının önemli olduğu cep telefonu, webcam gibi uygulamalarda kullanılır. CCD imaj sensörler CMOS imaj sensörlere göre 100 kat daha fazla enerji tüketir.

Bu iki imaj sensörü arasındaki diğer bir farkta üretim maliyetleridir. CMOS imaj sensörün üretim maliyetleri daha düşük olduğu için özellikle kalitesiz güvenlik kameralarında sıklıkla kullanılmakta ve kullanıcılar yanıltılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir