C Nedir? C Programlama Dili Hakkında Bilgiler

C programlama dili popüler ve çok yaygın kullanılan bir dildir. C maksimum kontrol gücü ve verimliliği sayesinde hala geçerliliğini korumaktadır. Programcıysanız veya bilgisayar programcısı olmayı düşünüyorsanız C öğrenmek size birçok fayda getirecektir. C öğrendiğinizde :
– Birçok farklı platformdaki kodu okuyup yazabileceksiniz. Tüm mikrokontrolör ve gelişmiş bilimsel sistemler C kullanılarak yazılmaktadır. Bunun yanısıra modern birçok işletim sisteminin temelinde de C yatmaktadır.

– Nesne tabanlı programlama dili C++ ‘ a geçiş oldukça kolaylaşacaktır. C++, C programlama dilinin genişletilmiş halidir. C öğrenmeden C++ öğrenme neredeyse imkansız gibidir.
C programlama dili

Yukarıdaki animasyonda basit bir C programının nasıl çalıştığı gösterilmektedir.

Bu makalede başlangıcından sonuna bir C programcısı olabilmek için gerekli olan bilgiler verilecektir.

C Nedir ?

C bir bilgisayar programlama dilidir. Bu C kullanarak bilgisayarın izleyebileceği yollar oluşturulabileceği anlamına gelir. C günümüzde kullanılmakta olan binlerce programlama dilinden biridir. C uzun yıllardır kullanılan ve kendini kanıtlamış bir programlama dilidir. Öğrenmesi kolay bir dildir. Diğer dillere göre biraz daha üstü kapalı bir yapıda olsada hızlı bir şekilde öğrenilebilir.
C programlam derleme

C derlemeli bir dildir. Bu yazılan C programının bir C compiler aracılığıyla çalıştırılabilir hale getirilebildiği anlamına gelir. Compiler programından çıkan program makina tarafından anlaşılabilir hale gelir. Yani bir C programı yazıldığında bunu çalıştırılabilir hale getirmek için C compiler programına ihtiyaç duyulur.

En Basit C Programı

C’ nin temellerini ve çalışma mantığını anlamak için basit bir C programcığı incelenecektir. Aşağıdaki programı bir text editörüne yazıp ornek.c olarak kaydedin. Dosya adının sonuna .c konulmazsa derleme yaparken hata verecektir.

#include

int main ()

{

printf (“Birinci programim!\n”);

return 0;

}

Yukarıdaki program çalıştırıldığında “Birinci programim” diye bir çıktı verecek daha sonra program sonlanacaktır.
C programlam derleme

Program yanlış yazılırsa derlenmeyecek veya çalışmayacaktır. Eğer program derlenmezse veya doğru şekilde çalışmazsa tekrardan kontrol edilip yanlış yazılan yerler düzenlenmelidir.

– C programı #include ile başlamıştır. Bu satır standart I/O kütüphanesini programa dahil eder. Standart I/O kütüphanesi sayesinde klavyeden girilen değerler okunabilir. C’ de farklı görevlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş stdio, time ve math kütüphaneleri gibi birçok standart kütüphane vardır.

– int main () satırı main fonksiyonunu bildirir. Her C programında main isimli bir fonksiyon bulunmak zorundadır. Çalışma zamanında program main fonksiyonunun ilk satırından itibaren çalışmaya başlar.

– C programında { ve } parantezleri kodun başlangıç ve bitiş bloklarını belirtmek için kullanılır. Bu örnekte main fonksiyonu iki satırdan oluşmaktadır.

– printf ifadesi sayesinde C ekrana standart bir çıktı gönderebilir. Tırnak işaretleri arasında kalan bölüme format string denir ve bilginin nasıl gösterileceğini belirtir. \n ifadesi yeni bir satıra geçileceğini gösterir.

1 thought on “C Nedir? C Programlama Dili Hakkında Bilgiler

  1. Merhabalar. Akıllı saatlerle alakalı bir proje yapmayı planlıyorum . Fakat hangi yazılımı kullanmam daha iyi olur bunun hakkında bilgi almak için yazmıştım yanıtlarsaniz sevinirim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir