Bitrate Nedir?

Bitrate ne demektir?

Birçok kullanıcı video kalitesini kaliteyle hiç alakası olmayan değerlerle açıklar. CIF,2CF,4CIF veya D1 gibi: CIF ( Common Intermediate Format ) : Ardıl video sinyallerinin piksel cinsinden yatay ve dikey çözünürlüğünü tanımlamak için yapılmış bir standarttır. CIF tam çözünürlüğün çeyreğini ifade eder.
CIF : 352×288
4CIF : 704×576
D1 : 720×576

Bu çözünürlük değerleri resmin kalitesiyle ilgili bir bilgi sunmaz. 4CIF basit olarak 704 pikselin bir takım bilgiler ile 576 satıra doldurulması anlamına gelir. CIF ise 352 pikselin bir takım bilgiler ile 288 satırı dolduracağı anlamına gelir. Piksellerde olacak bilgi sayısı bitrate‘ i ifade eder. Boş pikseli daha az olan ve bilgiyle yüklenmiş CIF çözünürlüğündeki bir resim boş piksellere sahip bir 4CIF resimden daha kaliteli olacaktır.

Haberleşme ve bilgisayarda bitrate birim zamanda taşınan ve işlenen bit anlamına gelir. Dijital multimedyada bitrate sürekli ses ve sürekli video ortamlarının birim zamanda gösterilen kısmı olarak tanımlanır. bit per second ile veya türevi olarak megabit per second ile ölçülür. Bitrate mesafe/zamanı değil miktar/zamanı ölçer. Bu yüzden yayılım hızıyla karıştırılmamalıdır. Yayılma hızı taşıma ortamına bağlıdır ve fiziksel bir anlam taşır.

Dijital videoda bitrate birim zamanda kaydedilen taşınan bilgiyi veya detayı ifade eder. Bitrate birçok faktöre bağlıdır.

– Orjinal bilgi değişik frekanslarda örneklenebilir.

– Örnek değişik sayıda bit içerebilir.

– Bilgi farklı metodlar kullanılarak encode edilebilir.

– Bilgi dijital olarak farklı algoritmayla veya farklı derecelerde sıkıştırılabilir.

Yukarıdaki faktörlerin hepsi minimum bitrate’ te maksimum kalite sağlayarak en az kayıt alanı tüketip en kaliteli görüntüyü izlemek ve kaydetmeyi gerçekleştirmeye çalışır. Dijital videoda bitrate değerini azaltmak için kayıplı sıkıştırma kullanılır. Kayıplı sıkıştırma video veya ses dosyasının daha az kayıt alanı ve bant genişliği tüketmesi için bazı bilgilerin gözardı edilmesine dayanan bir sıkıştırma metottur.

4CIF olarak kaydedilmiş bir videoda belli başlı kodekler için aşağıdaki bitrateler kullanılmalıdır ki iyi bir resim kalitesi yakalansın

H.264AVC 1-2 Mbps

MPEG4(Part 2) 2-4 Mbps

MPEG2 3-6 Mbps

Bu bitratelere göre belli başlı kodeklerin sürekli kayıtta yaklaşık olarak tükettikleri alan

H.264AVC 0.5 – 1 GB per hour

MPEG4(Part 2) 1-2 GB per hour

MPEG2 3-6 Mbps 1.5 – 3 GB per hour

Yukarıda belirtilen tüketim önerilen bitrate değerlerinde, gerçek zamanlı ( 25 fps ) sürekli kayıtta karşılaşılan değerlerdir.

H.264AVC değişken bitrate ( VBR ) olarak tabir edilen bir teknoloji kullanır. Bu sayede ihtiyaca göre dinamik olarak bitrate değerini değiştirebilir. Örneğin PTZ kameralarda yüksek hızlı bir hareketlilik olduğunda iyi kalite için daha yüksek bitrate gerekir, hareketin az olduğu zamanlar ise daha az bitrate yeterli olacaktır. Bu nedenle VBR düşük bitrate’ te daha yüksek kaliteye ulaşır. HD kayıt süresi önemli ölçüde uzar. Eski nesil kodeklerde ise CBR yani sabit bitrate kulanılır. Bu yüzden görüntülenen alandaki hareketlerde istenilen verim alınamaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir