Bir Yurtiçi Kargo macerası

Değerli bayileriminiz dikkatine : Yurtiçi Kargo ile göndereceğiniz gönderiler bize ulaşmamakta, sizlere geri gelmektedir. Yurtiçi Kargo Beykent Acenteliği kargolarımızı 19.00 dan sonra getirmekte, ofisimizde saat 19.00 sonrası ürün giriş çıkışı olmadığından dolayı kargo geri gitmektedir. Prensiplerine sıkı sıkıya bağlı Beykent şube, mesai saatleri içinde kargomuzu getiremeyeceğini, şubeden bizim almamız gerektiğini söylediklerinde kendilerine anlayacakları dilden cevap verilmiştir. Mağduriyet yaşamamak için bu kargoyu kullanmayın, YK ile anlaşmanız varsa ilgili birimlere bunu sizlerde bildiriniz.


Bildiğiniz gibi yıllardır Aras Kargo ile çalışıyoruz ve bu kargo firması ülkemizde en yaygın dağıtım ağına sahip. Türkiye ve KKTC içinde 1300 ü aşkın, 25000 ini aşkın müşteri portföyümüz olduğu düşünüldüğünde kargo hizmetinin bizim için önemini anlamak kolay olmakta.

Ekim ayı başlarında Sivas’ta çalışan bir iş ortağımız akşam saatlerinde 2 adet kamera siparişini özellikle Yurtiçi Kargo ile göndermimizi özellikle rica etti. Yurtiçi Kargo Beykent Şube, kargoyu alamayacağını bizim teslim etmemizi istedi.
Türksan binası İstanbul’da 40km, Beykent Merkeze 7km. mesafede, Dağ ile denizin birleştiği medeniyetin uzağında Yeşilvadi isimli bir yerdedir. Böyle bir uygulamamız olmadığı halde ( ilk ve son oldu ) kargoyu 7 km. uzaktaki Yurtiçi Kargo Beykent Şubeye teslim etmeye / yetiştirmeye karar verdik.

O saatte paydos eden firma ortaklarından Ebru Hanım arabasında 4 ve 2 yaşlarındaki çocuklarıyla kargoyu şubeye götürdü. Şubenin bulunduğu sokakta park yeri bulmak mümkün olmadığı için birkaç dakika trafiği kesme riskini göze alıp YK şubesinin önüne arabasını park ederek, kargoyu teslim etmek için şubeye girmiş. Şubede başka hiç bir müşteri olmadığı için sevinerek, trafiği kapatarak aracını yolun ortasına bıraktığını, araçta çocuklar olduğunu ve işlemlerin acilen tamamlanmasını rica etmiş.

Bankodaki YK personeli bayan kargo alım işlemine başlamış. Bu arada Ebru Hanım cama gelerek trafiğin ve çocukların durumunu kontrol edip, bekleyen başka bir sürücüden 1 dakika izni aldığı sırada şubeye bir başka bayan girip, doğruca bankoya yönelip oradaki YK personeli bayanla konuşmaya başlamış.

Ebru hanım 4-5 metre mesafeden onları izlemiş ve personelin işleme ara verip, yeni gelen bayanla konuştuğunu görünce – yeni gelen bayanın kargo sormaya gelen biri olduğunu düşünerek – yanlarına giderek personele neden işleminin yapılmadığını sormuş. Görevli personel “görmüyormusunuz bir şey görüşüyoruz” şeklinde cevap verince Ebru Hanım, yaptıklarının yanlış olduğunu, önce kendisinin geldiğini, durumun aciliyetini kendilerine anlattığını, şubenin önünde araçların kuyruk olduğunu, araçta 2 adet bebeğin olduğunu, ancak bu kadar acil bir duruma karşılık kendisinden sonra gelen kişiye zaman ayrılmasının hata olduğunu oldukça yüksek bir sesle söyleyince ne cevap aldı derseniz.

Ebru Hanımın anlattığına göre bankonun arkasında çalışanlardan, yuvarlak yüzlü, saçı biraz eksik bir bey “Hanımefendi neden böyle bağırıyorsunuz, mutlaka bir yanlış anlama vardır” dediğinde görevli bayan “evet, elbette yanlışlık var. Bu konuştuğum bayan müşteri değil, kimsenin sırasını kimseye vermedim, bu kişi benim arkadaşım ve özel bir şey konuşuyoruz”. SUÇ VE KABAHAT DENKLEMİ.

Bunları duyan Ebru Hanım, yılların verdiği yöneticilik deneyimi ile hukuki kurallar içinde söylenecek ne varsa, sesinin çıkabildiği ölçüde söylemiş. Türkiye’nin en saygın kurumlardan biri olduğu düşünülen Yurtiçi Kargo şubesinde böylesine kritik bir anda, bir çalışan, acil işini bırakıp, arkadaşıyla sohbet edebilmekte ve işin acı tarafı şube yetkilisi olduğunu sonradan öğrendiğimiz arkadan konuşmaya katılan kişi, Mehmet Bey’in bunu gayet sıradan, normal karşılaması ve müşterini tepkisini kabul etmemesidir.

Burada şu yorumlar çıkmaktadır.
1. Yurtiçi Kargo Beykent Şube acentesi Mehmet Bey; Ticaret, sosyal ilişkiler, personel yönetimi, kurum kimliği konularında hiçbirşey bilmemektedir. İhaleye girip, en yüksek rakamı verip şube acenteliğini almış ve onu ilgilendiren tek şey kazanacağı paradır. Bu ihtimal söz konusu olamaz, çünkü Yurtiçi Kargo gibi saygın bir kurum ihalede en yüksek fiyat verse bile kurum kimliğine uygun olmayan kişilere acentelik vermez.

2. Kargo acenteliklerinde (acente: ihale ile o şubenin işlerini üstlenen kişi – kurum) en önemli faktörün para kazanmak olduğu, bunun için kalifikasyonları düşük, az maaşla günde 12 – 16 saat çalışacak personelin temininde zorluk olduğu, bu nedenle personelin yaptığı hatalara fazlasıyla göz yumulduğu söylenebilir. Ancak bu ihtimalde kesinlikle olamaz, çünkü Yurtiçi Kargo gibi sektörün önde gelen kuruluşlarının müfettişleri, denetleme personelinin olduğu ve bu tür aksaklıklara kesinklikle izin vermeyecekleri bilinmektedir.

3. Acente Mehmet Bey kargo işinden bıkmış, acenteliği bırakmak istiyor olabilir. Sözleşmede kendi bırakırsa bir tazminat ödemesi, iptal olursa tazminat yoksa, kendisini genel merkeze şikayet edecek, acenteliğini iptal ettirecek bilinçli birinin denk gelmesini bekliyor olabilir. Ancak buda çok saçma bir düşünce, böyle şey olamaz, kabul edilemez.

Fakat çözemediğimiz bir durum sözkonusu. Aylardır Yurtiçi, Türksan Kargolarını daima saat 19.00 dan sonra getiriyor. Kendilerine defalarca belirtmemize karşılık araçlarının yetmediğini söyleyerek, böyle yapmaya devam ediyorlar. Kış saati uygulamasının başlamasıyla 19.00 dan sonra kesinlikle ürünü – giriş çıkışı yapılamadığı için bugun 02 Kasım 2011 saat 19.30 gelen kargoyu teslim almadık ve bir sonraki gün mesai saatlerinde getirmeleri söylendi. Kargo personelinin verdiği cevap ilginç oldu. “Mesai saatinde getiremeyiz. Almak isterseniz siz şubeye gelmelisiniz” Bu cümleye verdiğim cevap yüzünden kendimle gurur duyuyorum ve sizlerle paylaşmayıp, tahmin etmenizi bekliyorum. Elbette bu durumda en zararlı çıkan bugunkü kargoyu YK ile gönderen bayimiz oldu. Bu olaydan sonra sitemiz ana sayfada bunu ilan etme ihtiyacı hissettik.

Değerli arkadaşlarım, 33 yıldır iş hayatının içinde olan, holdinglerde yöneticilik yapmış, 2 üniversite bitirmiş biri olarak böyle basit meselelerle uğraşmak inanın canımı sıkıyor ve bazan herşeye son verip gidip doğayla içiçe yaşamak istiyorum. Ama inananıyorumki bu tür meseleler her yerde ve her zaman olacak. Trafikte, bankada, gemide, otobüste. Yapmamız gereken sorunları çıkmadan önlemek. Bu soruna dair diyorum ki gelin kargolarınızı Yurtiçi kargo ile göndermeyin. En güvenilir olduğunu zannettiğiniz şirket kanalıyla göndreceğiniz kargolarınızın bize ulaşmayacağına inanın. Şu ana kadar saat 19.00a kadar kargo teslim alıyorduk. bundan sonra 18.00 dan sonra kesinlikle almayacağız. Yurtiçi Kargoda 18.00 dan önce getirmeyeceği için kargolarınız bize gelemeyecek.

Not : diyeceksinizki sizin hiç mi suçunuz yok. Elbette var. Aklıma gelenler.

1. Madem şubeye kargo teslim etme hizmetiniz yok. Neden yaptınız.
– Değerli kardeşimiz Kenan Bey öylesine ısrar ettiki, kabul etmesek kırılabilir, kişisel zannebilirdi.

2. Ebru Hanım neden kurallara uymadan yolun ortasına aracaını bıraktı.
– Beykent şubenin olduğu sokak yaklaşık 200m boyunda, araba tamircilerinin yoğun olduğu sanayi sitesi içindedir. ve günün her saatinde park sorunu vardır. Kargo kapanmadan yetiştirmek istemiş ve 2 çocuğunu gözünden uzak bir yere bırakmak istememiştir.

3. Böyle bir olay olduysa neden gidilip yüzyüze konuşulmadı veya merkeze şikayet edilmedi.
– Firma yöneticisi olarak gidip Mehmet Bey ile tanıştım, konuyu görüşmek istedim. Acente Mehmet Bey daha adımı söyle söylemez, konuyu açmadan savunmaya geçip, Ebru Hanımın bir bayan olarak çok ağır konuştuğunu, kendisinin olaya şahit olduğunu, Görevli bayanın kesinlikle başkasına hzimet vermediğini ( söylemek istediklerimi yazamıyorum. Kişinin özrü kabahatinden büyük. başkasına hizmet vermemiş ama acil durumda elindeki işi bırakıp, sohbete dalmış. Acente sahibi için bu gayet normal bir durum. Ya olayaı anlayamıyor, yada anlıyor işine geldiği gibi yorumluyor. ) anlatmaya başlayınca bu kişiyle bir görüşemeyeceğime karar verip; Ebru Hanımın orada kargo bırakmaya gelen bir bayan değil, Zamanı çok kıymetli olan Türksan Şirket ortağı olduğunu, kaliteli hizmet almaya hakkı olduğunu ve çok kibar birisi olması nedeniyle söylediklerinin az bile olduğunu, eğer bu olayı ben yaşasaydım bankodaki o görevli bayanın ve kendisinin ömür boyu söyleceklerimi kesinlikle unutamayacaklarını ve bunu yanlarına baırakmayacığımı, genel merkezlerine kendisini şikayet edeceğimi söyledim.

– Gelelim işin en komik yanına. Yurtiçi Kargo genel müdürlüğünü aradım, konuyu anlattın. Beni Trakya Bölge Müdürlüğüne yönlendirdiler. Buradan ne oldu tahmin edin. Şube şikayeti için beni Beykent Şubeye yönlendirdiler. :::::)

Sonuç olarak bu yazıyı yazdım, herkes okusun, canım ülkemi yakından tanısınlar diye, www.sikayetvar.com a yazdım.

Saygılarımızla
Ruhi Karabey Olguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir