Bilgisayarlı kamera sistemleri kayıt kesme sebepleri

Bilgisayara dvr kartı takılarak kurulan cctv kamera güvenlik sistemlerinde en sık karşılaşılan sorun, en çok sorulan soru kayıt kesme problemidir.
Sistemde herşey sağlıklı çalıştığı sanılırken bazı saatlerde kayıt yapılmadığı görülebilir. Sebebi aşağıdaki nedenlerden biridir.

Kopya dvr kart kullanmak : Kopya dvr kartları piyasayı istila etmiş durumdadır. Fiyatı orijinal kartın yarı değerindedir. Müşteriler veya bazı bayiler bilerek veya bilmeyerek bu çok ucuz fiyatlı kartları tercih edebilmektedir. Taklit digital görüntü kayıt kartlarının kesinlikle bir gün sorun çıkaracağına emin olabilirsiniz.

Dvr digital kayıt programı son versiyon kullanmamak : Genellikle windows güncelleri veya programda kullanılan diğer bileşenlerdeki güncellemelerden kaynaklanan gereklerle üretici firma dvr programını zaman zaman güncellemektedir. Programın son versiyonunu kullanmazsanız sorun yaşayabilirsiniz. Yeni versiyon çıktıkça sizde program update işlemini yapmalısınız. Web sitemizde ücretsiz dvr program update imkanı olup bedava dvr program download imkanından yararlanırsınız.

Uygun pc donanımı kullanmamak : En sık karşılaşılan sorundur. Bilgisayarlı kamera sistemi için tavsiye edilen bilgisayar ve işletim sistemi önerileri Dvr kart sistem gereksinimleri uyum tablosu sayfasında bulunmaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken bileşenler ; işletim sistemi, bilgisayar işlemcisi, Ram memory, Ekran kartı, Harddisk, Ana kart chipset, Bilgisayar power supply ve windows ayarlarıdır.

Sık yapılan hatalardan biri onboard ekran kartı kullanmaktır. bilindiği gibi anakart ile bütünleşik, ana kartın üzerinde bulunan ekran kartı chip ve yazılımı bilgisayarın ram belleğini kullanır. Ekran gösterim ve dvr programı video işlemleri oldukça ağır proseslerdir ve ram belleği oldukça yorar, ram hafızanın aşırı ısınmasına sebep olur, ramda çakışmalara neden olur. Bazı arkadaşlarımız yüksek ram hafıza kullanarak on board ekran kartı olan bilgisayarda sistemin iyi çalıştığını, sorun çıkmadığını söylemektedirler, ancak bu sorun çıkmayacağı anlamına gelmez.

İşletim sistem update, Windows güncellemesi açık ise bu sorun ortaya çıkabilir : Windows güncellemesi aslında istenilen, ihtiyaç duyulan bir gereksinimdir. Ancak otomatik güncelleme açık olursa bu güncelleme dvr programı çalışmasında soruna neden olabilir. Bizim önerimiz işletim sistemi güncellemesi sizin kontrolunuzda yapılmalı, güncelleme yapıldıktan sonra birkaç gün dvr sistemi çalışması takip edilmeli bir sorun olursa dvr güncellemesini araştırmalısınız.

Pc bazlı dvr sistemi sorunsuz çalışması için ekran koruyucu özelliği kapalı olmalı, ekran hiç kapanmamalıdır. Bilgisayarda izlemenin yaplımadığı, monitörün kullanılmadığı saatlerde,i geceleyin monitörün enerjisi kapamak daha doğrudur.

Windows işletim sistemi güç yönetimi panelinde hard diskler hiçbir zaman kapanmamalı tercihi seçilmelidir. Fazla anlatmaya dahi gerek yok, diskler kapanırsa kayıt kesilir.

Dvr bilgisayar kasasının soğuması iyi olmalıdır. Sıcak ortamda veya güneş gören yerde olmamalıdır. Bu hem bilgisayarın sağlıklı çalışması hem de dvr sistemin sorunsuz çalışması için şarttır.

HERŞEYİN BAŞI KALİTEDİR. SADECE KALİTELİ DVR KARTI ALMANIZ YETMEZ. BİLGİSAYARIN TÜM MALZEMELERİDE KALİTELİ ,GÜVENİLİR OLMALIDIR. Özellikle maddi kaygılarla piayasada satılan bilgisayarların kasalarında ucuz güç kaynakları kullanılmaktadır. Bilgisayarınızı güç kaynağı GERÇEK 350 WATT veya ÜZERİ OLMALIDIR. Güç kayanığının üzerinde yazan değere inanmayın, 300 – 350 W yazanların çoğu aslında 200 – 250 wattır. Bilgisayar malzemesini bilinen, güvenilir markalardan seçiniz. İnanın aradaki fark donanım başına 3 – 5 USd yi geçmez.

Dvr kart takılan bilgisayarda dvr kartı ile birlikte tv kartı kullanmak. Dvr kartları ve tv kartları aynı işlemi yaparlar : video capture – resim yakalama. Bu kartlar birlikte çalışmazlar. Çalışıyor gibi görünseler dahi mutlaka bir çakışmaya, soruna sebep olurlar.

Bilgisayarda yetersiz ram hafıza kullanmak ; özellikle software dvr kartlar ( yazılım sıkıştırmalı dvr kartları ) görüntü yakalam, görüntü işleme ve diğre tüm işlemleri ram hafıza üzerinde yaparlar. Ram memory kapasitesi ve özellikleri çok çok önemlidir. Gerekli ram bellek değeri satın aldığınız dvr kart sistem gereksinim listesinde belirtilir ve ona uygun malzeme kullanılmalıdır.

Küçük ama çok önemli bir ayrıntı ; dvr bilgisayarda birden fazla ram kullanılıyor ise bu ram bellekler arasında tolerans farkından dolayı çakışma olabilir. Birden fazla ram kullanmak zorunda iseniz Aynı marka, aynı özelliklerde, toleransta, seride ram bellekler kullanılmalıdır. En iyi çözüm tek parça ram kullanmaktır.

Dvr bilgisayarı yeteri kadar reboot etmemek. Bilgisayarda yapılan işlemler sırasında ram memory sürekli kullanıldıkça ram şişmesi denilen olay olur. Bilgisayar reboot edilerek s,istemin rahatlaması sağlanır. 32 kanal ve 16 kanallı dvr sistemlerde günde 1 kez yeniden başlatma önerilir. 8 kameralı sistemlerde 2 – 3 günde bir reboot genelikle yeterlidir. 4 kameralı sistemlerde hafta 1 kez re-boot genellikle yetmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir