Bilgisayarlı Kamera Sistemi

Bilgisayarlı kamera izleme sistemiDijital görüntü kayıt kartı nedir ?

Dvr kart – kamera kayıt kartları – capture board Evinizdeki, ofisinizdeki standart bir bilgisayara takılan ve kamera görüntülerinin özel sıkıştırma tekniğiyle ( genellikle H.264 veya MPEG4 formatı ) bilgisayarın hard diskine kaydedilmesini, kayıtların oynatılmasını, ağ veya internet üzerinden uzaktan izlemeyi sağlayan bilgisayar kartlarıdır.

Yazılım sıkıştırmalı dvr kart nedir :
Dvr kart ve dvr programı görüntü sinyalini alıp – işleyip – bilgisayarın ( işlemcinin ) anlayacağı sayısal bilgiye çevirir. Bilgilerinin sıkıştırılması, kaydedilmesi ve diğer işlemlerin tamamı bilgisayarın işlemcisi + Ram bellek tarafından gerçekleştirilir. Bu çok ağır bir işlemdir ve ram hafıza ile işlemciye oldukça yük bindirir. Bu nedenle her dvr kart modeli için tavsiye edilen minimum donanım gereksinimi vardır. Dvr sistemi sorunsuz çalışması için tavsiye edilen donanım özelliklerine dikkat edilmelidir.

DVR Programı nedir ?:
Dvr kartı ile bilgisayar arasındaki uyumu sağlayan, analog bilgiyi dijital bilgiye çeviren programdır. Her dvr kartın kendine özel bir dvr programı ( kamera görüntü kayıt programi ) vardır. Bazı dvr programları ses kaydı da yapmaktadır.

DVR kart kurulumu :
Kurulmaları herhangi bir PC kartı kurulumu kadar pratik olup, daha önce herhangi bir bilgisayar kartı takıp, programını kuran bir kişi tarafından rahatlıkla kurulup, devreye alınabilir. Üstün görüntü sıkıştırma kapasitesi sayesinde günlerce / aylarca görüntü kaydı yapması, uzaktan izlemeye izin vermesi VB özellikleri ile fiyatlarının ucuzlaması nedeniyle üretimi kalkan demode analog görüntü kayıt cihazlarının yerini almıştır.

DVR kayıt programı kurulumu :
Bilgisayarda tavsiye edilen donanım özellikleri sağlanırsa kurulumları son derece kolaydır. DVR kayıt programları oldukça ağır programlardır ve üreticinin uyarılarına mutlaka uyulmalıdır. Sorunsuz bir çalışma için dvr progarmı çalışan bir bilgisayarda işlemciyi yoracak ağır programlar çalıştırılmamalıdır.

Bilgisayarlı kamera sistemi prensip şeması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir