Bilgisayar Haberleşme Portu Nedir?

Bilgisayarda port ne demektir?

Herbir IP adresi portlara bölünmüştür. Bu sayede bir IP adresi aynı anda birden fazla programa veri gönderip alabilir. Portlar sayesinde aynı anda epostalarınızı kontrol ederken web tarayıcınızda internet üzerinde gezebilirsiniz. Bu web tarayıcınızın 80, posta hesabınızın ise 110 numaralı portları kullanmaları sayesinde olabilmektedir.

Portları bir data yolu olarak düşünebilirsiniz. Bir program herhangi bir portu data almak yada vermek için kullanıyorsa bu port başka işlemler için kapalı olacaktır. Yani aynı portu iki program aynı zamanda kullanamaz.

Bir bağlantı noktası her zaman bir ana bilgisayarın bir IP adresiyle ve iletişimin protokol türü ile ilişkilendirilir ve böylece bir iletişim oturumunun varış veya yeni ağ adresini tamamlar . Her adres ve protokol için genellikle bir port numarası olarak bilinen 16 bitlik bir sayı ile bir bağlantı noktası belirlenir . Örneğin, bir adres, “protokol: TCP, IP adresi: 1.2.3.4, bağlantı noktası numarası: 80” olabilir ve bu protokol bağlamdan biliniyorsa 1.2.3.4:80 şeklinde yazılabilir.

Özel bağlantı noktası numaraları, belirli hizmetleri tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Binlerce numaralandırılmış bağlantı noktasından , bir ana bilgisayardaki belirli hizmet türlerini tanımlamak için sözleşmeye göre 1024 tanınmış bağlantı noktası numarası ayrılmıştır. Olarak müşteri-sunucu modeline uygulama mimarisi, ağ müşterileri hizmet başlatılması için bağlanmak bağlantı noktaları sağlar çoklayıcı hizmeti. İlk iletişim bilinen bağlantı noktası numarasına bağlandıktan sonra bu bağlantı noktası, hizmet istemlerinin her bir örneğini özel bir bağlantıya özgü bağlantı noktası numarasına geçirerek serbest bırakılır, böylece ek istemcilere hizmet verilebilir. Öncelikle bağlantı noktalarını kullanan protokoller, İletim Denetimi Protokolü (TCP) gibi aktarım katmanı protokolleri veKullanıcı Datagram Protokolü (UDP).

Her uçtaki bilgisayarlar bir seferde sadece bir program çalıştırabildiğinde direk noktadan noktaya bağlantılar için bağlantı noktaları gereksizdi . Bilgisayarlar bir seferde birden fazla program yürütme kabiliyetine sahip olduktan ve modern ağlara bağlandıktan sonra portlar gerekli hale geldi.

Kaynak: Wikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir