Bandwidth Nedir

Bandwidth – Bant genişliği hakkında bilgiler

Spektrumda, işaretin taşınması için belirlenmiş frekans bölgesi, Bir cihaz ya da network bağlantısının data taşıma kapasitesidir. Görüntü sinyalleri frekansından oluşan bant genişliği yani en yüksek video sinyal frekansı ile en düşük video sinyal frekansı arasındaki fark miktarının sayısal olarak hertz (Hz) cinsinden ifadesidir.

Bant Genişliği Hesaplama
Bir video akışının yaklaşık bant genişliğini hesaplamak, çekilen resmin çözünürlüğünü, hareketli görüntü için çerçeve sayısı ile çarpmak meselesidir. Ses bant genişliği ve protokol (iletişim ve sıkıştırma) ek yükleri gibi ek faktörler vardır; ancak, bunlar bant genişliğine önemli ölçüde katkıda bulunmaz. Bu nedenle, geçerli formüller şunlardır:
* Çerçeve Boyutu = Çözünürlük * Renk Derinliği (Krominans / Parlaklık bilgisi)
* Bit Oranı = Çerçeve Boyutu * Çerçeve Oranı (kare / sn)

D1 (DVD) çözünürlüğünde bir görüntüyü yakalayan bir kamera alırsak, yani. 720 x 480 ve 30 fps’de (saniyede kare) gönderim; ilgili sayılar aşağıdaki gibi eklenir:
* Çerçeve Boyutu = (720 * 480) * 24 = 829440 bit = ~ 830 Kb / sn (Kbits / sn)
* Bit Hızı = 829440 * 30 = 248832000 = ~ 250 Mb / sn (Mbits / sn)
Bu ham veri bant genişliği gereksinimi. Çok büyük; ve sadece bir içerik üreten kaynağın (bu durumda bir gözetleme kamerası) bant genişliği gereksinimini temsil eder.

Video Sıkıştırma
Birlikte video sıkıştırma gelir ve bant genişliği gereksinimi yönetilebilir başlar. Popüler sıkıştırma standartları MJPEG, MPEG4 ve H.264’tür (MPEG4-AVC olarak da bilinir). Video sıkıştırması sayesinde% 80 -% 99.5 arasında bant genişliği azaltmanın mümkün olduğunu belirtmek dışında her standardın detaylarına girmeyeceğiz.

Tüm video sıkıştırma standartları, Küçük Değişikliklerle Sabit Bit Hızı (CBR) işleminde çalışır. Mümkün olan sıkıştırma seviyesi görüntüleyicinin kabul edebileceği video kalitesine bağlı; belirli bir video akışı kalitesi için bant genişliği gereksinimini kapsayan bir Bit Oranı rakamıyla. Bit Hızı ne kadar yüksekse, video akışının kalitesi o kadar iyi olur. Sıkıştırma ne kadar yüksekse, sıkıştırılmış görüntüde sıkıştırma eserlerinin varlığı (çerçeve parçalanması, engellenme, vb.) Daha fazla olur.

Şimdi yukarıda hesaplanan ham veri bant genişliğine video sıkıştırması uygulayalım. Yukarıda belirtilen video sıkıştırma standartlarını kullanan sıkıştırılmış bant genişliği gereksinimi, aşağıdaki tabloda verilen rakamlara benzemektedir.

2 thoughts on “Bandwidth Nedir

 1. Bandwidth Limit Exceeded
  The server is temporarily unable to service your request due to the site owner reaching his/her bandwidth limit. Please try again later.

  Yukarıdaki yazı web siteme girdigimde karsima cikiyor.
  bunun anlamı nedir ve ne yapmam lazım.
  yardimci olursaniz sevinirim.
  tesekkurler
  Hasan

 2. Merhaba,

  “Bandwidth Limit Exceeded” mesajı, hizmet aldığınız sunucuda size izin verilen aylık trafik kotanızı doldurduğunuzu ve bu yüzden size verilen hizmetin dondurulduğunu anlatmaktadır.

  Hizmet aldığınız hosting firması ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir