Back Focus Nedir

Back focus : ince netlik ayarı hakkında bilgiler

Değişik arka odak uzaklıklı (back focus) lenslerin oluşturduğu netlik kaymalarını gidermek için kameranın algılayıcısını ileri veya geri mekanik olarak kaydırma işlemi. Zoom lens için önemli bir ayardır. Diğer bir anlatımla ; Lensin en son cam yüzeyi ile sensör üzerinde oluşan resim arasındaki mesafedir. Bu mesafeyle alakalı netlik ayarlarına kısaca bu isim verilmiştir.

Güvenlik kameralarındaki Arka Odak, görüntü sensörünün objektifle ilişkili olarak hareket ettirilmesi ile gerçekleştirilir ve objektif için farklı arka odak uzaklıkları sağlar. Bu ayara Geri Odaklama denir ve bir zum (değişken odaklı lens) takarken önemlidir.

Geri odaklamayı ayarlamak, ptz kameralarda gerekli değildir . Bir PTZ kamera üzerindeki objektif mekaniktir ve genellikle otomatik odaklama özelliği bulunur.

4mm objektif gibi sabit bir objektifi normal olarak lensi bir miktar hafifçe döndürerek hafif bir ayarlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir sabit objektifli kamera ile çoğu durumda objektifin arka plan odak noktası ayarlanmış olması dolayısıyla daha fazla ayarlama yapılması gerekmeyecek.

Standart tam gövde (kutu kameralar) üzerinde C veya CS yuvasına sahip olursunuz. İkisi arasındaki fark lensin sensöründen ne kadar uzakta olmasıdır. Bu kamera tipinde bir objektif ya bir C ya da bir CS yuvası olacaktır. Bu kameraların çoğunda adaptörler bulunur, böylece her iki lensin de fotoğraf makinesine konması lens ve adaptörün eşleştiğini doğrulamak isteyecektir. Bazı durumlarda, bu kameralar üzerinde geri odaklamayı ayarlamanız gerekecektir. Bu, tipik olarak, lensin takılı olduğu gövdenin tabanında küçük bir vidanın gevşetilerek yapılır. Bu, daha iyi odaklanma elde etmek için tabanı hafifçe çevirmeye imkan verecektir. Tipik olarak, varifokal lensi ayarlayarak iyi bir odak elde edebileceksiniz .

Varifokal bir lensin ayarlanması çok kolay. Aşağıdaki resimde güvenlik kamerasında oldukça değişken bir varifokal lens göreceksiniz. Objektife bakıyordunuz, üst veya size en yakın ayar odağı ayarlar. N harfi (yakın için) ve sonsuzluk simgesi (uzakta) ile gösterilir. Ayarlanan vidayı ayarlamak için gevşetin. En iyi uygulama, genelde odak uzaklığını ayarladıktan sonra bunu yapmaktır . W ve T ile belirlenen odak uzaklığı ayar vidasını gevşetirsiniz. (Geniş açılı ve telefoto) İstediğiniz görüş alanına ayarladıktan sonra, her şeyi keskin bir netliğe dönüştüren odak ayarını yapabilirsiniz. görüntüsü. Elbette, ayarlarınızın kalması için ayar vidalarını sıkıştırmak isteyeceksiniz.

Yıllar boyunca Güvenlik Kameraları, bir sorundan daha az odaklanacak şekilde üretildi. Bugün bir Auto Back Focus özelliğine sahip bazı kameralarınız da var. Her iki durumda da, istediğiniz görüntüleri yakalamanız için kamerayı odağa kolayca odaklamak çok kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir