AWB Nedir?

AWB: Auto white balance – Otomatik beyazlık dengelemesi ne demek?

Renkli güvenlik kameralarında ccd kameranın baktığı yerdeki beyaz alanların kalitesine göre görüntü renk ayarını otomatik olarak yapma özelliğidir. Diğer bir tabirle ; kamerada çevredeki ışık miktarına göre otomatik olarak renklerin ayarlaması olarak da açıklanabilir.

Aslında kameranızın beyaz dengesi ayarlamak kolay bir iştir. Biraz daha yanıltıcı olan neden belirli bir ayarı yapmanız gerektiğini anlamaktır.

Nesnenin rengi, görüntülendiği ışık koşullarından etkilenir. Gözlerimiz ve beynimiz farklı ışık türlerini telafi eder – bu yüzden güneş ışığında, bulutlu gökyüzünde veya akkor veya flüoresan ışığı altında kapalı mekanlarda beyaz bir nesnenin beyaz renkte göründüğünü görüyoruz. Fakat dijital kameralar, bu işlemi taklit etmek, farklı ışık türlerini telafi etmek ve beyaz bir nesneyi beyaz yapmak için yardıma ihtiyaç duyar.

Beyaz dengesi ayarı
Otomatik beyaz dengesi ayarlayabiliriz ve kamera sahnenin renk sıcaklığını (temelde, Kelvin olarak ölçülen belirli bir ışık kaynağının tonunu ve yoğunluğunu) okuyacak ve önceden programlanmış ayarlar koleksiyonundan bir ayar seçecektir. Bir sahnenin aydınlatması hemen hemen tümüyle tek bir tür olduğunda ve sahnede belirgin bir beyaz veya tarafsız konu olduğunda bu iyi bir çözümdür.

Çoğu durumda, doğru renk sunumu manuel beyaz ayarı ayarını gerektirir. Bu ayar seçenekleri akkor lamba, floresan, flaş, bulutlu, açık gölge, güneşli, Kelvin renk sıcaklığı ve ÖN.

Ampul ayarı geleneksel ev tipi ampuller için en iyisidir; Flüoresan, flüoresan ışığında çekilen fotoğrafların ortak yeşil püskürmesini önleyecek; Bulutlu ışığa biraz sıcaklık katacaktır; Flash, flaşın parlak ışığından uzaklaşmak için daha agresif bir sıcaklık teması ekliyor; Open Shade, gölgelerin açık gölgede kaldığı mavi kalıbı ortadan kaldırmak için hafif bir pembe ton ekler; ve Sunny, renk sıcaklığını gün ortası güneşin tipik olan 5000 derece Kelvin’e ayarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir