Aperture Nedir

Aperture hakkında bilgiler

Görüntü yakalama cihazına ulaşan ışık miktarını kontrol eden mercek açılışı. Lens Aperture, Lens Açıklığı : Lens, üzerine gelen ışığın küçük bir yüzdesini kameranın imaj sensörüne ulaştırır.
F1.0 lens %20,
F.1.4 lens %10
F2.0 lens ışığın %5′ ini imaj sensöre ulaştırır.
İmaj sensöre ulaşan ışık ne kadar fazlaysa o kadar kaliteli görüntü alınacaktır.

CCTV kamera kurulumunda kameraların yerleştirilmesi, duvarlar ve diğer yüzeyler üzerinden delik açılması, kabloların video ve güç için çalıştırılması ve gözetim kameralarının yerine sabitlenmesi için doğru noktalardan oluşan karmaşık bir süreçtir. Bu yapıldığında gözetleme kameraları, görüş alanının mevcut aydınlatma koşullarından etkilenmediğinden emin olmak için ayarlanmalıdır. Kameranın ışığa duyarlılığı çeşitli aydınlatma ortamlarında kullanılabilir video görüntüsü sunma yeteneğini belirler.

CCTV Kamera Hassasiyetini Etkileyen Faktörler
1. Objektif Diyaframı Objektif diyaframı
, fotoğraf makinesinin sensörüne ulaşan ışık miktarını düzenlemekten sorumludur. Diyafram açıklığı F1.0, F1.4 ve F2.0 olarak gösterilir.Kamera Hassasiyeti CCTV Kamera Kurulumunda Neden Önemlidir?Sensöre geçmesine izin verilen ışık yüzdesi. F2.0 yalnızca% 5’e izin verirken F1.4 ve F1.0 sırasıyla% 10 ve% 20 izin verir. Aslında, mercek diyaframı mevcut aydınlatma koşullarına bağlı olarak gözetim kameralarının farklı uygulamalar için uygunluğunun belirlenmesinde kullanılabilir. Örneğin, bir F2.0 objektifi, az ışık geçmesine izin verdiği için parlak ışıklı ortamlar için idealdir. Öte yandan, F2.0 lens düşük aydınlatmalı ve düşük aydınlatma ortamları için idealdir.

2. Yüzey Yansıma
Farklı yüzeylerin ışığı yansıtabilme özelliği, CCTV kamera kurulumu sırasında önemli bir husustur. Her yüzeyin yüzde değişen yüzde yansıtma oranı vardır ve bu da yansıması kameranın hassasiyetini etkiliyor. En iyi sonuç için, CCTV gözetleme kameraları, beyaz yıkanmış duvarlar gibi yüksek yansıtma oranına sahip yüzeylere odaklanmalıdır.

3. Kamera Muhafazası
Kamera muhafazaları ön cam bir pencere ile gelir; bu da kamera sensörüne ulaşan ışığın miktarını azaltır.

4. Lens Kalitesi
Bir kamera lensinin kalitesi, ışığı iletme yeteneğini etkiler. Gerçekte, asferik mercekler gibi yüksek kaliteli mercekler, ışık iletiminde standart kamera merceklerinden daha verimli.

5. Spektral Yanıt
Spektral tepki, kamera lenslerinizin ve sensörlerinizin çeşitli ışık spektrumlarına maruz kalma durumuna tepki verme biçimini belirtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir