Akıllı Ev Nedir?

Ev otomasyonu nasıl yapılır?

Ev otomasyonu hayatımızı kolaylaştırır, onu daha konforlu hale getirir, enerji tasarrufu sağlar, güvende hissettirir ve tabii ki daha eğlenceli hale getirir.

Akıllı Ev kavramı hepimiz için farklı anlam taşıyabilir. Bazılarımız için televizyonumuzu kumanda eder gibi bir kumanda ile ışık ve cihazlarını kontrol etmekle sınırlı kalabilir. Bazımız içinse akıllı ev, kendi kişisel yaşam biçimimize uyacak şekilde programlanmış tamamen bilgisayar kontrollu bir otomasyon sistemidir.

Biz sizin isteğinize uygun ev otomasyonu için en yeni ve kablosuz teknolojiyi, kolay montaj ve kullanım imkanını sunan çok geniş bir ürün yelpazesini oldukça uygun fiyatlarla sunuyoruz: X10 Ev Otomasyon Sistemi ve Marmitek X10 ürünleri.

Marmitek akıllı ev ürünleri

1975 yılında piyasaya sürüldüğünde öncü bir ev kontrol teknolojisi olan X10, ev otomasyonu meraklılarının tüm dünyadaki on yıllarca kullanımını gördü. Ardından gelebilecek diğer rakip teknolojiler gibi, X10 cihazları da bir evin mevcut elektrik hattı kablolarını iletişim için kullanıyor. X10 ürünleri, lambaları ve cihazları kontrol edebilmek, duvar anahtarlarını değiştirmek ve hatta kapıları, pencereleri ve hareketleri izlemek için kullanılabilir. Aşağıda X10 cihazlarının bazıları bulunmaktadır.

UPB gibi teknolojiler X10’un elektrik hattı ağı mirasına devam ederken, Z-Wave ve Zigbee gibi alternatifler elektrik hattını kablosuz sistemlerin lehine tamamen kaçındı. Insteon gibi sistemler , X10 güç hattı teknolojisi prensiplerinden bazılarını kullanırken, son derece güvenilir çift ağlı ağlar oluşturmak için gelişmiş kablosuz teknolojiyle birleştiriyorlar.

Insteon , günümüzde en çok satan, en güvenilir ev kontrol ve otomasyon teknolojisidir. Evdeki mevcut tellerin (elektrik hattı) ve radyo frekansı iletişiminin her ikisini de kullanarak Insteon, evinizdeki ışıklara ve cihazlara uzaktan kumanda otomasyonu ekler ve hatta çeşitli güvenlik sistemleri ile entegre edilebilir. Insteon, ev otomasyonunuzda altın standarttır ve evinizi istediğiniz şekilde yönetmenizi sağlar. Insteon, kurulumu ve kurulumu kolaydır, hayatınızı daha rahat, daha güvenli ve eğlenceli hale getirmek için esneklik ve güvenilirlik sunar. Aşağıda, daha popüler Insteon cihazlarından bazıları verilmiştir:

X10, AC sinüs dalgasının sıfır geçişinde (parazitlenmeyi en aza indirgemek için), dijital bilgiyi temsil eden 120 kHz (RF) sinyali patlamalarını elektrik hattına gönderir. Her X10 ürününe bir ev kodu (AP) ve bir birim kodu (1-16) atanabilir – böylece en fazla 256 benzersiz adres sağlanır. Çoğu ürün, adresi ayarlamak için kullanılan iki küçük adres tekerleği içerir.

X10 büyük ölçüde tek yönlü bir teknolojidir (sinyaller beklenmez veya onaylanması gerekmez). Bu nedenle, her sinyal iki kez gönderilir (A-1: Açık, A-1: ​​Açık). Yanıtlayıcıya ulaşmak için sinyallerin saniyede ½ ila ¾ saniyede bir süre alması – bir düğmeye bastırma ile “devam eden ışık” arasında açıkça görülebilecek gecikmelere neden olur. X10, diğer, daha modern elektrik hattı teknolojilerine göre zayıflama ve hat gürültüsüne karşı daha hassastır. Filtreler, kuplörler ve tekrarlayıcılar sıradan gereksinimlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir