AGC Nedir

AGC Automatic gain control – Otomatik kazanç kontrolü hakkında bilgiler

Bir cctv güvenlik kamerasında video işaretinin seviyesini koruyan elektronik devre ve teknik anlamda bu devre fonksiyonun adıdır. Agc otomatik kazanç kontrolu kamera video çıkış işareti seviyesini kararlı tutmak için düşük ışık seviyelerinde giriş sinyalini yükseltir, yüksek seviyede ise giriş sinyal seviyesini azaltır.

Düşük ışık koşullarında, bazı güvenlik kameraları Otomatik Kazanç Kontrolü (AGC) yöntemiyle yapay olarak “dinamik aralıklarını” geliştirir ve kullanılabilir görüntüler üretir. AGC, temel olarak kamera otomatik olarak aldığı görüntüyü artıracağı ve böylece nesnelerin daha net görülebileceği bir yükselticidir.

Normal ışık koşullarında fotoğraf makinesi normal bir resim gösterecektir. Bununla birlikte, ışık kalitesi belli bir seviyenin altına düştüğünde kamera ışığın eksikliğini telafi etmek için sinyali yükseltmeye başlayacaktır.

Bu tekniğin avantajı, kameranızın standarttan daha düşük ışık koşullarında görüntü üretmesi. Olumsuz yön, amplifikasyonun yalnızca görüntüdeki kullanılabilir verilere değil, arka plan gürültüsüne de uygulanmasıdır. Bu, artırdıkça, göreceğiniz gürültüyü ve görüntü kalitesini yoksullaştıracağınız anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir