AES Nedir

AES: Auto Electronic Shutter – Otomatik iris kontrolü ne demek?

Bir cctv güvenlik kamerasında değişken ışık seviyelerinde video sinyalini otomatik olarak güçlendiren elektronik devreye verilen isim. Aes Otomatik iris kontrol özelliği oto iris lens kullanılacaksa off, kullanılmayacaksa on yapılmalıdır. Aes özelliği bir başka tanımla otoiris lens kullanmadan ortamlarda ışık değişimlerini dengeleyerek kararlı bir görüntü verme özelliğidir.

Gün boyunca iyi video görüntüleri seçmek, kontrol edemediğiniz tüm rastgele faktörlerle yeterince zor olabilir, ancak geceleri iyi görüntüler toplamak her zaman daha zordur. Ve gece saatleri insanların görüntü yakalama konusunda çok daha fazla kaygı duydukları zamandır. Yavaş çekim hızı, bir CCTV kamera video sensörünün, insan gözünün tamamen karanlık olarak algılayacağı koşullarda çalışması için yeterli ışığı biriktirmesini sağlayan bir tekniktir. Bazen Sens-up, Sense Up veya benzeri değişiklikler olarak adlandırılır ve elektronik video sensörünün çalışması için elektronik kepenk entegrasyonunun kontrol edilmesine bağlıdır. Sens-up’ı (veya Sense Up’ı) anlamak için, en azından elektronik kepenk işleminin temel bir anlayışına sahip olmanız gerekir.

Auto Electronic Shutter (AES) Operasyonunu Anlamak
Standart (film tabanlı) fotoğraf makinesinin deklanşör mekanizması, deklanşöre kumanda düğmesine bastığınızda çok kısa bir süre açılıp kapandığında çalışır. Objektiften geçen ışık obtüratörden geçer ve filmi vurur. Film ışığa maruz kaldığında değişen ışığa duyarlı kimyasallarla kaplanır. Deklanşörün açık olduğu süre ayarlanabilir (daha iyi kameralar üzerinde), böylece filmin çarpıcı ışık miktarını kontrol edebilirsiniz. Filmin açıkta kalan kısmı daha sonra çıkarılır ve yeni film ile değiştirilir. Maruz kalan film geliştirildiğinde (daha fazla kimyasala maruz bırakıldığında) bir resim elde edersiniz.
Dijital kameralar, video kameralar ve CCTV kameralarında film yok. Katmanlı bir yarı iletken malzeme parçası – CCD veya CMOS sensörü – standart bir kamerada kullanacağınız filmi yerini alıyor. Sensöre bağlı olarak, fotoğraf makinesinin mekanik bir kaplaması olabilir veya tamamen elektronik olabilir. CCTV video kameralarla ilgili olarak, deklanşör tipi genellikle bir

Otomatik iris kontrolü (AES).
Her şeyi karışık yapmaksızın, sadece kamera yonga kümesinin ve video sensörünün (CCD veya CMOS) kamerayı açtığınızda, mevcut ışık temelinde AES’in nasıl çalıştığını belirlediğini düşünelim. Amaç, iyi bir görüntü elde etmek için pozlamayı en üst düzeye çıkarmaktır. Mekanik panjurlar gibi Otomatik Elektronik Kepenkler, pozlama süresini belirleyen, genellikle 1 / 10,000’den 1/60 saniyeye kadar bir hız değerine sahiptir. Otomatiktir, mekanik ayarlamalar yapabileceğiniz standart bir film tabanlı kameranın aksine, genellikle kontrolünüz olmaz (yine de iyi kameralar üzerinde).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir