5.1 Kanal Analog Çıkış Nedir

5.1 Kanal Analog Çıkışlar?

5.1 kanal çıkışı herbiri Dolby Digital kanallarının birine denk gelen 6 adet analog çıkış sunmaktadır. DVD player, disk üzerine kaydedilmiş olan Dolby Digital sinyallerini çözer ve sonra da bu sinyali kendi dijital-analog çeviricisini kullanarak (DAC) çıkışlara analog halde gönderir. Bu çıkışlar DVD player’ı bir “Dolby Digital Ready” alıcıya bağlamak için gerekli olan çıkışlardır.

5.1 kanal çıkışa sahip DVD player’lar her zaman bir Dolby Digital dekodere sahiptirler ancak son zamanlarda bazıları DTS (Digital Theatre Systems) ses çıkış dekoderlerine de sahip olarak piyasaya sürülmeye başlanmıştır.

RCA surround ses bağlantıları, dijital HDMI veya optik seçenekleriniz yoksa ev sineması hoparlörlerine bağlanmak için iyi bir yol olabilir. Eski arkadaşımızın analog stereo bağlantısının temel bağlantı türünü alırlar, ancak bunu 5.1 veya 7.1 çevre sesi için kullanabilirsiniz. Burada bu tür bağlantılara ayrıntılı bir şekilde bakıyor ve bunları ne zaman kullanacağımızı anlamaya çalışıyoruz.

Cihazınızın arkasındaki RCA surround ses konektörleri buna benzer görünecektir. Bu, Blu-ray veya DVD oynatıcı gibi birşeyde tipik bir şey olur – tüm oyuncuların bunlara sahip olmamaları da mümkündür.
5.1 surround ses bağlantılarının her biri için altı RCA jakı vardır.
Ön sol / sağ, orta, surround sağ / sol ve subwoofer.
Bazı cihazlarda bundan daha fazla bağlantı bulabilirsiniz ve bu 6.1 / 7.1 yapılandırmaları için olacaktır.
Buradaki örnekte, sağda ayrı bir stereo ses çıkışı için iki ilave bağlantı var.


Bir analog çok kanallı çıkışa sahip bir aygıta bağlamak için özel bir kabloya gerçekten ihtiyacınız yok. RCA kablolarına standart analog RCA kullanıyorsunuz. Örneğin , bağlantıları yapmak için üç stereo RCA bağlantı kablosu ya da altı ayrı bağlantı kablosu kullanabilirsiniz. Oynatıcı (çıkış) ve amplifikatör (giriş) arasında aynı krikaları birbirine bağladığınızdan emin olun – ön sağ çıkış, ön orta sağ giriş, orta çıkış merkezi giriş, ön sol çıkış, ön sol giriş vs. Aksi halde kendinizi doğru karışıklığa sokarsınız.

Surround ses RCA bağlantısı çok kanallı analog ses sinyalleri iletmek için kullanılır. Örneğin bir DVD veya Blu-ray’deki surround ses parçası. Dijital ses sinyallerini desteklemez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir