2:1 İnterlace Nedir

2:1 İnterlace hakkında bilgiler?

312 1/2 satırdan oluşan iki alanın (field) birleşerek, 625 satırdan oluşan tek bir çerçeve (frame) oluşturması (CCIR). Video karesi türüdür.

Video görüntüsü aynı çizgi filmlerdeki gibi arka arkaya dizilmiş resimlerden oluşur. Örneğin ülkemizde kullanılan pal görüntülerde bir saniye için arka arkaya dizilmiş 25 kare vardır. her bir kareye frame denir.

Interlace videolarda saniyede 25 kare yerine 50 yarım kare bulunur ve buna 50i denir. Anlamı şudur, her bir frame tam bir resimden oluşmaz, bunun yerine bir kare enlemesine toplam 50 parçaya bölünür ve saniyenin 50’de birinde önce 1 – 3 – 5 – 7… satırlar, hemen sonrasında ise 2 – 4 – 5 – 6… satırlar arka arkaya ekrana gelerek, toplam 1 saniye içerisinde tam bir kare oluştururlar. yani her bir frame iki aşamalı olarak ekrana gelir, böylece 25 frame için 50 kez resim değişmiş olur. her 1 – 3 – 5 – 7…. ve 2 – 4 – 6 -8… satırlardan oluşan yarım kareye ise field denir.

Bunaun sebebi; zamanın televizyon yayıncılığı teknolojisinde band genişlikleri bir karenin tamamını iletmek için yeterli değildi, dolayısıyla mühendisler bir kareyi ikiye bölerek göndermeyi uygun görmüşler. bu esnada da göz algısını bozmamak için tam ortadan ikiye bölmek yerine, ızgara şeklinde bölmeyi tercih etmişler.

Sinema filmleri yani negatif filmler tam karelerden oluşur ve günümüzde bu şartlarda çalışan yani interlace yerine progressive kare yakalayan kameralar geliştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir