Soğuk Füzyon Elektrik Santralı Nedir?

E-Cat Soğuk Füzyon Elektrik Üretim Sistemi

İster inanın yada inanmayın dünyanın ilk Soğuk Füzyon elektrik üretim santralı şimdi siparişlerinizi bekliyor. E-Cat 1 Megawatlık elektrik santralı bir gemi konteynırı içinde monte edilmiş halde size geliyor ve 1 Megawat termal enerji üretmektedir. Bu sistem Soğuk Füzyon olarak adlandırılmakta ve düşük enerjili nükleer reaksiyon kullanmaktadır ve bu sistemde nikel ve hidrojen bir bakır çubukta kaynaştırılmaktadır. Bu buhar sistemine göre yüz bin kat daha fazladır. 2014 yılında teslim almak isterseniz E-Cat inizi şimdi sipariş vermek zorundasınız, fiyatı ise çok makul sadece 1.5 milyon Dolar.  Tüm enerji ihtiyacımıza cevap verecek bu sistem nihayet ABD pazarına girmiştir.

Soğuk Füzyon Elektrik Santralı
Soğuk Füzyon Elektrik Santralı

Soğuk Füzyon Elektrik Santralı
Kısaca E-Cat veya enerji katalüzörü denen bu sistem Andrea Rossi tarafında geliştirilmiş. Bu İtalyan bilim adamı Soğuk Füzyon teknolojisini en sonunda gerçege dönüştürdüğünü söylemektedir, bu buluşun Rossi’ye ait olduğu konusunda ise bazı insanlar halen bir kuşku içindeler.

Kısaca E-Cat veya enerji katalizörü olan bu sistem Andrea Rossi tarafından icat edilmis bir Soğuk Füzyondur, bu adından anlaşılacağı üzere bir normal füzyondur. Bu Soğuk Füzyon radyasyon iyonları ve hızlı nötron üretmek yerine düşük  enerjili nükleer reaksiyon kullanarak çok yavaş ve güvenli nötron üretir.

Normal Füzyon ise tam aksine büyük ve pahalı sistemler gerektirir. Soğuk Füzyon içerisi basınçlı bir konteynerde güvenli bir şekilde uzun bir süre muhafaza edilebilir. Normal Füzyonda elektrik hidrojen atomlarının ayrıştırılmasından elde edilir.  Soğuk Füzyonda ise Nikel ve Hidrojen bakır bir çubukta kaynaştırılır. Buna biz Rossi’nin gizli formülü diyebiliriz. Kurulumu basit bir yapıya sahip olsa da bu Soğuk Füzyon muazzam derecede atomik yoğunluğa sahiptir. Bu yılın ilk aylarında Rossi yeni icadını bilim adamalarının ziyaretine açtı. Bu alanda ilk icat edilen sistem olan E Cat doğal gazdan 1000 defa daha fazla güç ve 10,000 defa daha çok enerji yoğunluğuna sahiptir.

E-Cat Soğuk füzyondaki reaktörlerin ebadı 20x20x1 santimetredir, bu reaktörleri birbirine paralel olarak konarak termal santral kurulur.

1 MW E-Cat Soğuk Füzyon Elektrik Santralı
1 MW E-Cat Soğuk Füzyon Elektrik Santralı

1 MW E-Cat Soğuk Füzyon Elektrik Santralı
Sağdaki resimde görülen E-Cat ev ünitesinin basit bir tanımını ise reaktörlerin bir kutuya konması şeklinde yapabiliriz.

E-Cat 1 Megawat  santral, 106 tane reaktörün standart bir gemi konteynirinin içinde kurulumudur. Bu şimdilik termal elektrik santralıdır ve sıcak su ve buhar üretir.

Teori olarak söylersek 1 megawatlık enerji jeneratörü ucuz ve temiz güç üretir ama E –Cat in özelliği sadece bu değil, çünkü bu santral elektriğin bir megawatt saatini sadece 1 dolara üretiyor. Buda inanılması çok komik bir rakam. Çünkü kömürle çalışan bir santralin megawatt saat maliyeti yaklaşık 100 dolardır.

İnsanlık tarihinde okuma ve tarımın icadından sonraki en büyük buluş olan bu Soğuk Füzyon daha halen çok yeni bir buluş olamasına rağmen bunun mucidi Rossi halen bu santralin çalışma prensibi hakkında bize detaylı  bir bilgi vermemektedir.

Bu 1 megawatlık santralın kullanım rehberine baktığımızda  ise santralın bir megawat elektrik üretmesine karşılık 200 kilowat bir input enerjiye ihtiyacı olduğunu görebiliriz, sanırız bunun nedeni santralın üretim gücünü devamlı canlı tutabilmek içindir.

Buna ilaveten başka bir not ise bu santralın yakıtı olan Nikel ve hidrojen gazı her iki yılda bir şarj edilmesi gerekmektedir. Bilim dünyasının Rossi’nin geliştirdiği bu Soğuk Füzyon sistemiyle ilgili bir başka kuşkusu ise düşük enerjili nükleer reaksiyonun kendi kendine yenilenebilir bir özelliği olup olmadığı yönündedir. Çok büyük miktarda elektrik üreten bu santral devamlı halde elektrik prizine takılı olmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir