Rca Fiş, Tos Konnektör Hakkında Teknik Bilgi

RCA konnektör birkaç megahertz’ den düşük frekans aralıklarına kadar kullanılacak şekilde koaksiyel kablolar için dizayn edilmiş bir konnektör tipidir. Ses ve video uygulamalarında sıklıkla kullanılır. RCA jak ayrıca fono konnektör veya CINCH/AV konnektör olarak ta bilinir. . RCA, Radio Corporation of America’ nın kısaltmasıdır. Bu konnektör ilk defa 1940 lı yılların başında gramafonların yükselticilere bağlanması için tasarlanmıştır. 1950 li yıllarda ise en yüksek popülerliğine ulaşıp tüm ses uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır.

Rca fiş, Tos konnektör

Erkek RCA jak yaklaşık 2 mm uzunluğunda bir merkez pin ve yaklaşık iç çapı 6mm olan bir dış çekirdekten oluşur. Koaksiyel kablonun ortadaki canlı ucu RCA konnektördeki merkez pine, koaksiyel kablonun cansız ucu ise RCA konnektör dış çekirdeğine bağlanır.

Rca konnektör iç yapısı

RCA konnektörler ses-frekans ( AF ) uygulamaları için idealdir. Ayrıca düşük ve orta frekanstaki maksimum 100 watt güç seviyesindeki radyo-frekans ( RF ) uygulamalarında da kullanılabilir. Daha yüksek frekans ve güç değerlerinde daha büyük konnektörlere ihtiyaç vardır. RCA konnektörler 6-7 mm dış çapa sahip kablolar için sadece iç ortam uygulamalarında kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir.

Dezavantajları
RCA jaklı sistemlerde en temel problem herbir sinyal için ayrı bir fiş kullanma zorunluluğudur. Örneğin basit bir kaset oynatıcısı için 4 RCA jaka ihtiyaç duyulabilir. Bunlardan iki tanesi stereo giriş iki tanesi ise stereo çıkış için kullanılacaktır. Diğer bir örnek olarak komponent video da ise 3 jak video için, iki jak analog ses için bir jak ise dijital koaksiyel ses için kullanılacaktır. Her bir sinyal için ayrı jak kullanma zorunluluğu kablo karmaşasına yol açmaktadır.
RCA nın bu dezavantajından dolayı SCART giriş bulunmuş ve A/V cihazların bağlantısında kullanılmıştır.

Farklı Uygulamar İçin RCA Renk kodları
Fiş ve jaklar doğru bağlantıyı kolaylaştırmak için renklerle kodlanmıştır. Aşağıda renk kodları verilmektedir.
RCA Renk kodları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir