Mpeg4 Dijital Kayıt Cihazı

Mpeg4 Dvr cihazları

Dijital devrimin CCTV sistemlerine girişiyle geleneksel kamera izleme sistemlerinde önemli değişiklikler oldu ve önceden hayal edilmesi imkansız uygulamalar sıradan hale geldi. Bilginin dijital olarak sıkıştırılamadığı zamanlarda görüntü kaydı kasetlere sıkıştırılmamış ham görüntüler olarak yapılmaktaydı. Bu durumda görüntü kaydı kasetler dolusu yer kaplamakta bu da hem arşiv hem kayıt süresi anlamında sorun oluşturmaktaydı.

Sıkıştırılmamış görüntü kaydedilen görüntülerin ağ üzerinden veya internet üzerinden izlenmesine de olanak vermemekteydi. Tek bir sıkıştırılmamış kamera görüntüsü bile ağ band genişliğinin üzerinde bir bilgi değerine sahipti.

Dijital görüntü işlemede ilk kullanılan formatlardan biri mjpeg oldu. Bu format jpeg resimleri ardarda sıralayarak görüntü oluşturan basit bir formattı. Ancak görüntüler dijital olarak işlendiği için kasetli kayıttan daha uzun süre kayıt yapabiliyor ve dijital ortama kayıt yaptığı için tutulan kayıtlar daha güvenli bir şekilde saklanabiliyordu.

Dijital sıkıştırma teknolojileri ile ağ ve internet üzerinden izleme de mümkün hale gelmişti. Ancak ihtiyaç duyulan kayıt süresi ve ağ üzerinden izleme performans isteği hergeçengün artmaktaydı bu da daha verimli sıkıştırma formatı ihtiyacını doğurdu.

MPEG4 bu sıkıştırma teknolojilerinde en önemlilerinden biri oldu. Şu anda yerini H.264 sıkıştırma formatına bıraksa da günümüzde de yoğunlukla kullanılmaktadır. Nesne temelli bir sıkıştırmadır. Aldığı resimleri önceki ve sonraki kareyle karşılaştırır ve sadece diğer resimlerle farklarını içerir şekilde kaydeder. Bu sayede verimli bir sıkıştırma yapılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir