Mpeg-4 Nedir?

Mpeg4 nedir? Mpeg-4 nerede kullanılır? Mpeg4 sıkıştırma teknolojisi

Nesne temelli bir sıkıştırmadır. MPEG-4 te nesneler resimdeki diğer nesnelerden bağımsız olarak ayrılır ve bir dosya paketi oluşturacak şekilde sıkıştırılır. Mpeg4, H.264 sıkıştırma teknolojisi ortaya çıkmadan önce yoğun bir şekilde digital görüntü kayıt ve transfer kartları ile dvr cihazlarında kullanılmıştı.

Sonuçlar MPEG2 ve MJPEG e göre çok verimlidir ve düşük bitrate ten yüksek bitrate e ölçeklenebilir.

MPEG4 MPEG2 ye göre 2 kat daha verimlidir. Tarihi 1990 ların sonlarına kadar gider.

MPEG-4 , 3D oluşturma, nesne yönelimli bileşik dosyalar (ses, video ve VRML nesneleri dahil ) için (genişletilmiş) VRML desteği gibi yeni özellikler ekleyerek MPEG-1 ve MPEG-2 ve diğer ilgili standartların birçoğunu emer. harici olarak tanımlanan Dijital Haklar Yönetimi ve çeşitli etkileşim türleri için destek . AAC (Gelişmiş Ses Kodlaması) , MPEG-4’ün yayınlanmasından önce MPEG-2’ye (Bölüm 7 olarak) ek olarak standartlaştırılmıştır.

MPEG-4 halen gelişmekte olan bir standarttır ve bir dizi parçaya ayrılmıştır. MPEG-4 uyumluluğunu teşvik eden şirketler, hangi “bölüm” düzey uyumluluğundan bahsettiklerini her zaman açıkça belirtmez. Dikkat çekilmesi gereken en önemli hususlar MPEG-4 Bölüm 2 ( DivX , Xvid , Nero Digital ve 3ivx ve QuickTime 6 gibi codec’ler tarafından kullanılan Gelişmiş Basit Profil dahil ) ve MPEG-4 part 10 (MPEG-4 AVC / H .264 veya Gelişmiş Video Kodlaması, x264 kodlayıcı, Nero Digital AVC, QuickTime 7 ve Blu-ray Disk gibi yüksek çözünürlüklü video medyalar tarafından kullanılır ).

MPEG-4’te bulunan özelliklerin çoğu, uygulamanın gerekip gerekmediğine karar vermek için bireysel geliştiricilere bırakılmıştır. Bu, büyük olasılıkla, MPEG-4 standartlarının tamamının tam olarak gerçekleştirilmediği anlamına gelir. Bununla başa çıkmak için standart, “profiller” ve “düzeyler” kavramını içerir ve belirli bir yetenek kümesinin, bir uygulama alt kümesi için uygun bir şekilde tanımlanmasını sağlar.

Başlangıçta, MPEG-4, öncelikle düşük bit hızında video iletişim amaçlamıştı ; Bununla birlikte, bir multimedya kodlama standardı olarak kapsamı daha da genişletildi. MPEG-4, saniyede birkaç kilobilden saniyede onlarca megabit’e kadar değişen çeşitli bit hızlarında etkilidir.

MPEG-4 aşağıdaki işlevleri sağlar:
MPEG-2’den daha gelişmiş kodlama verimliliği [ citation needed ]
Karışık medya verilerini kodlama (video, ses, konuşma)
Sağlam iletim sağlamak için hata esnekliği
Alıcıda üretilen görsel-işitsel sahne ile etkileşim kurabilme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir