Kamera seçici, Swicther

Swicther – Kamera seçici nedir?

Kayıtsız cctv kamera sistemi malzemesi : kamera seçiciler.

İnternet teknolojisi gelişmeden önce kamera sistemleri genellikle sadece izleme amacıyla kullanılmaktaydı. Sıkıştırılmamış görüntülerin ağ üzerinden veya internet üzerinden gönderilmesi imkansızdı. Çünkü sıkıştırılmamış tek bir cctv güvenlik kamerasının dahi tüketeceği bant genişliği 106Mbps olacaktır. Bu yüzden standart olarak kullanılan 100Mbps ethernet bağlantısı, tek kameranın görüntüsünün aktarımında bile yetersiz kalacaktır. Bu dönemlerde asıl öncelik izlemeye veriliyordu ve kameralardan alınan görüntüler quad, double quad, switcher, multiplexer gibi ürünlerle televizyon veya güvevlik monitörü üzerinden izleniyordu.

Günümüzde hala bazı güvenlik izleme ve takip sistemlerinde ekonomik bir kapalı devre kamera sistemi oluşturmak amacıyla görüntü kaydı istenmeyebilir veya güvenlik kamera görüntülerinin kaydına hiç ihtiyaç olmayabilir. Bu durumda izleme ihtiyacına bağlı olarak kamera seçici, quad veya multiplexer ürünlerinden biri seçilebilir. Alınan görüntüler direkt olarak televizyona bağlanıp av kanalından izlenebilir.

Kamera görüntüsü üzerinden sıkıştırma işlemi yapılmadığı için daha net bir görüntü elde edilecektir. Özellikle tüplü televizyon kullanılırsa LCD’ ye göre daha iyi sonuç elde edilmektedir.

Bazen dvr kartlı kamera güvenlik sistemlerinde bilgisayara kaydın yanı sıra bazı kameraların görüntülerinin televizyondan izlenmesi de istenebilir. Bu durumda da kamera görüntüleri T konnektörle bölünüp bir ucu yukarıda bahsedilen analog video ürünlerine diğer ucu ise dvr karta girecek şekilde bir sistem dizayn edilip hem televizyondan izleme hemde bilgisayar üzerine görüntü kaydı sağlanabilir.

Posted in Güvenlik sistemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*