Kamera Multiplexer Nedir?

Kamera multiplexer
Eski nesil kamera sistemlerinde multiplexerlar birçok kamera sinyalini tek bir kaset üzerine kaydedebilmek için kullanılmaktalardı. Bunu yapmak için tüm kamera sinyallerini senkronize edip herbirine farklı bir kod gelecek şekilde kodluyorlardı. Böylece herbir kamera kaydı diğerlerinden bağımsız olarak oynatılabiliyordu. Ek olarak herbir kamera kaydına saat ve tarih başlığı atılabiliyordu.

Multiplexerlar ayrıca bir çok kameranın tek veya daha fazla ekranda aynı anda görüntülenebilmesini sağlarlar. Multiplexerlar ile ilgili kullanılan bazı terimler ve açıklamaları aşağıda verilmiştir :

Simplex : Bu terim multiplexerin kamera görüntülerini bir kasete kaydedeciğini veya birden fazla kamera görüntüsünü tek bir monitörde göstereceğini belirtmektedir. Ancak simplex multiplexer iki fonksiyonu aynı anda çalıştıramaz. Örneğin kayıtlar izlenirken kaydetmeyi durduracaktır.

Duplex : Duplex multiplexerlar görüntüleri tek bir ekranda gösterirken aynı anda kayıtta yapabilmektedir. Duplex multiplexerlar geçmiş kayıtlar izlenirken de kamera görüntü kaydı yapmaya devam edecektir.

Multi-scene : Birden fazla kamera görüntüsü tek bir ekranda görüntülendiğinde buna multi-scene yani çoklu ekran denir.

Framestore : Multiplexerin resimleri kaydettiği yerdir. Basit olarak anlatmak gerekirse simplex’ te bir adet, duplexte ise iki adet framestore vardır.

Digitisation : Analog kamera sinyallerinin dijital kamera sinyallerine dönüştürülme işlemidir.

Asynchronous camera inputs : Asenkron kamera girişlerinde CCTV sistem tek bir saat girişine göre senkronize edilmek zorunda değildir.

Time Division Multiplex : Bu özellik sayesinde multiplexera bağlı her kamera belli bir döngü içinde sırayla resim çekerler. Başka bir deyişle her kamera için ayrılmış bir zaman vardır.

Dijital kayıt cihazları ve DVR kartların geliştirilmesiyle beraber analog kasetli güvenlik kamera kayıt sistemleri bırakılmıştır. Yeni nesil dijital kayıt sistemleri multiplexer özelliklerini daha gelişmiş bir şekilde kendilerinde barındırmaktadırlar.

multiplexer nedir ? : Birden fazla kamerayı tek veya daha fazla ekranda göstermeye yarayan cihaz

multi-scene nedir ? : Çoklu ekran demektir.

Dijitalizasyon nedir ? : Analog bir sinyali dijital sinyale çevirme işlemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir