İris Nedir

İris ne demek?

İris : Bir cctv güvenlik kamerasında görüntü algılayıcısı ( image sensor , imaj sensörü ) üzerine düşen ışık miktarını ayarlamaya yarayan mekanizma. Kamera lensinden geçen ışık miktarını ayarlayan mekanik aparat.

Kamera İrisi Nedir?
Kamera irisi, mercekten ne kadar ışık geldiğini kontrol eden kameranın bir parçasıdır. Eğer iris daha geniş bir açılım yaratıyorsa, daha fazla ışık geçebilir; daha küçük bir açıklık, daha az ışığa izin verir. İrisin verdiği ışık, görüntü sensörüne vurur ve bu ışık videoyu yaratan elektriksel uyarılar olarak kaydedilir.

Kamera İrisinin İşleyişi
Iris, görüntü sensörüne çarpan ışık miktarını sınırlandırarak çalışır. Videonuz çok fazla ışıkla yıkanabilir ve çok az ışık her şeyi karanlık hale getirebilir, bu nedenle fotoğraf makinenizin bulunduğu yere özel olarak uyan bir irisi olması önemlidir. Dört çeşit kamera irfanının her biri biraz farklı çalışır; bu nedenle sizin için en iyisini seçebilirsiniz.

Sabit İris
Sabit bir iris üzerinde kameranın içine ışık girmesini sağlayan açıklık ayarlanamazBu tür iris, kamera kayıt ederken ışık seviyelerinin tutarlı olduğu kapalı bir kayıt için idealdir; örneğin, birçok büyük tepegözlü ışıklı bir ofis veya okul.

Manuel İris
Manuel iris ile, irisi fiziksel olarak ayarlayarak, az ya da çok ışığa izin vermek için açıklığı ayarlayabilirsiniz – bu ayar genellikle, fotoğraf makinesine kolay erişime sahip olduğunuz zaman kurulum sırasında yapılırBu tür iris genellikle sabit bir irisle aynı şekilde kullanılır, çünkü montajdan sonra bir kameraya erişim zor erişilebilir bir yere kurulursa zor olabilir.

Otomatik İris
Otomatik irisler motorludur ve gün boyunca değişen ışığa göre iris açıklığını otomatik olarak ayarlamalarına izin verir.İki tür otomatik oluşum vardır: DC-irisler (motor kontrol kamera içindedir) ve video irisler (kontrol lensin kendisinde bulunur)Otomatik irfan, sabit veya manuel irisden daha ileri teknoloji kullandığından otomatik irisli kameralar daha pahalıdır, ancak güneş ışığı ve gece arasındaki değişikliklerin otomatik olarak ayarlanabileceği açık mekanlarda kayıt yapmak için daha uygundur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir