Görüntü Transferi Nedir?

Video Nakli Nasıl Yapılır?

İletim aracının işlevi video sinyalini kameradan monitöre taşımaktır. Günümüzde pek çok video iletim yöntemi mevcuttur: koaksiyel kablo, fiber optik, telefon hatları, mikrodalga, kızıl ötesi ışın ve radyo frekansı. Her teknolojinin kendi avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Uygulamalardaki değişen ihtiyaçlara göre aynı CCTV sisteminde kullanılabilen değişik video iletim teknolojileri bulmak mümkündür.

İletim aracının seçimi mesafe, ortam, maliyet ve tesis yerleşimi gibi faktörlere bağlıdır. Bunlara ilaveten, hemen hemen tüm iletim yöntemleri değişik biçimlerde interferans ya da kayıplardan zarar görürler. İyi tasarımın özü bu etkileri en aza indirgemektir. Günümüzde uygulanmakta olan video iletim araçlarından bazıları arasında şunlar sayılabilir:

* Koaksiyel kablo ile video sinyali taşıma :
* Fiber Optik Kablo ile fiber ile görüntü nakil :
* Telefon Hattı ile uzaktan izleme :
* Mikrodalga ile görüntü aktarımı :
* Kızıl Ötesi Lazer ile fiber ile görüntü aktarım :
* Radyo Frekansı görüntü nakli :

Video iletim araçlarının bant genişliği monitöre gönderilen video görüntülerinin kalitesini etkiler. Dar bant genişliğinde iletilen görüntüler çok iyi değildir, zira tüm “resimler” videoya iletilmez. Video sinyal iletim yöntemi seçilirken amaç sinyal kalitesinin bozulmasını ve dış paraziti en aza indirmek olmalıdır.

1 thought on “Görüntü Transferi Nedir?

  1. bir DVR kayıt cihazına bağlı 6 kameralı bir güvenlik sistemim var görüntüyü izlemek için cihazın VGA çıkışına bir monitör bağlamak gerekiyor benim yapmak istediğim dvr cihazını Bilgisayara bağlayarak bilgisayarla çalışırken gerektiğinde pc monitöründen izleme yapmak pcnin anakartında video girişi var ayrıcada ayrıca dvr cihazında video çıkışıda var bir video kablosuyla irtibatlama yaptım ama görüntü alamadım windows movie makerle denedim olmadı… ne yapmam gerekiyor öneriniz nedir ne yapmalı hangi programı kullanmalıyım..
    saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir