Frame Nedir

Frame – çerçeve – resim karesi ne demek?

Frame – çerçeve – Resim karesi ; Bir resim karesidir. Bir CCD chip NTSC standartında saniyede 30 kare resim üretir, PAL standartta 25 kare resim üretir. Bir frame iki ayrı alanın karşımından oluşup NTSC’de 525 line,PAL’da 625 line dan ibarettir.

Saniye başına kare / kare olarak ifade edilen bir kare hızı, kameranın saniyede sürebileceği çerçevelerin (veya resimlerin) sayısıdır. Hareketli nesnelerle bile net, pürüzsüz video için geçerli olan endüstri standardı 30 fps’dir, ancak yakalamayı umduğunuz video kalitesi ve ağınızın bant genişliği, hangi kare hızının sizin için en iyi sonuç verecek olmasına çok fazla etki etmektedir. Televizyonunuz için standart hız olan 30 fps, çerçeveler arasındaki insanların ve nesnelerin hareket etmesini sağlar.

Çerçeve Oranları Arasındaki Fark Nedir?
Saniyedeki kareler veya fps, gözetim kamerasının videonun saniyede kaç video çerçevesini yakaladığını ölçmenin basit bir işlemidir. 30 fps, kameranın tek saniyelik bir videoda 30 kareyi çektiği anlamına gelir; Çerçeveler ne kadar yüksek olursa video o kadar pürüzsüz olur.

Daha düşük kare hızları dalgalı veya bozuk hareketlere neden olabilir, ancak kamera ve ağınız için daha az yoğun, hızlı hareket eden nesneler olmayan yerler için ideal. Ancak trafik gibi hızlı bir şey kaydediyorsanız hareketin sorunsuz bir şekilde kaydedilmesi için 30 fps gereklidir.

Çerçeve oranı aynı zamanda video dosyalarınızın boyutunu da etkiler. 60 fps daha yüksek bir kare hızı daha fazla kareye neden olur, bu nedenle video dosyası daha büyük olur. Sisteminizde büyük bir depolama kapasitesi ve bant genişliği varsa ve hızlı hareketle son derece berrak bir video kaydetmek istiyorsanız, kare hızınızı artırmak bir seçenek olabilir.

Depolama alanı veya bant genişliği sınırlıysa, 15 fps’lik daha düşük bir bant genişliği daha küçük videolar oluşturacak ve ağınızda aşırı stres oluşmasını önleyecektir. Birçok durumda, daha düşük bir kare hızı, alan ve bant genişliği tasarrufu sağlarken yine de pürüzsüz olan videoyu kaydeder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir