Dome Kamera Nedir?

Dome kamera özellikleri

Plastik kapaklı dome kameraDome kameralar adını sahip olduğu kubbe şeklinden alır. Kubbe şeklinde yapısı nedeniyle nereye baktığı çok fazla belli olmaz. Kompakt bir kameradır. Yani ayrıca ayak ve lens kullanmak gerekmez. İki vidayla kolayca tavana montajı yapılabilir. Bu özellikleri dome kamera fiyatı açısından avantaj oluşturur ve ekstra malzeme kullanılmadığı için dome kamera fiyatları, aynı özelliklerde ccd box kameradan daha avantajlıdır.

Dome kameraların avantajları

1. Kamera Caydırıcılığı – Dome kameralar şüpheli şahısların kameraların nerede bulunduğunu anlamasını hemen hemen tümüyle imkansız hale getirmektedir. Suç işlemeyi düşünen şahıslar kamera gözetimi altında olup olmadıklarını bu sayede anlayamamaktadır. Öte yandan kamera tavanda görülse bile lensinin nereye baktığı anlaşılamadığı için kötü niyetli kişi için caydırıcıdır

2. Ekonomi, Ucuz fiyat – kamera, mercek ve hareket ettirici birime haiz dome kameralar aynı görüntüde ama içi boş süslemelerle gizlenebilmektedir. Sonuçta çok daha az maliyetler görünürde daha fazla kamera denetimi intibaı verilebilmektedir.

3. Dome kameranın estetik görünümü – Açıkta bulunan bir kamera, mercek, hareket ettirme – kaydırma ünitesi ve bunlara bağlanan teller göze hitap etmemektedir. Bir dome kamera daha estetik olmakta ve işyeri ya da büro ortamının iç tasarımına ters düşmemektedir.

Dome kamera kullanım yerleri

Anaokulu kamera sistemlerinde, çocuk kreşi kamera sistemlerinde, çocuk yuvası cctv izleme sistemlerinde çoklukla tercih edilir. Buralarda tercih edilmesinin sebeplerinden biri kameranın nereye baktığının çok fazla belli olmaması ve iç ortamda dekoratif durması sebebiyle gözü rahatsız etmemesidir. Diğer bir artı özelliğiyse çocukların kameraya ulaşıp lensin ayarını ve bakış açısını değiştirememeleridir.

Dome kamera ayrıca ofis, mağaza gibi izlemenin yanında dekoratifliğinde ön planda olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Böylece ofis ve mağazayı ziyaret eden insanlar üzerlerinde bir gözün olmasının yarattığı rahatsızlıktan kurtulmaktadırlar.

Fiyatlarının uygunluğu ve kullanım kolaylığı sebebiyle dome kameralar cctv izleme ve kayıt sistemlerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Dome kameralar günlük yaşamda : dome kamera, dome kamerası, dome kameraları, kubbe kamera, kubbe kameralar, plastik kapaklı güvenlik kamerası olarakta anılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir