C Nedir? C Programlama Dili Hakkında Bilgiler

C programlama dili popüler ve çok yaygın kullanılan bir dildir. C maksimum kontrol gücü ve verimliliği sayesinde hala geçerliliğini korumaktadır. Programcıysanız veya bilgisayar programcısı olmayı düşünüyorsanız C öğrenmek size birçok fayda getirecektir. C öğrendiğinizde :
– Birçok farklı platformdaki kodu okuyup yazabileceksiniz. Tüm mikrokontrolör ve gelişmiş bilimsel sistemler C kullanılarak yazılmaktadır. Bunun yanısıra modern birçok işletim sisteminin temelinde de C yatmaktadır.

– Nesne tabanlı programlama dili C++ ‘ a geçiş oldukça kolaylaşacaktır. C++, C programlama dilinin genişletilmiş halidir. C öğrenmeden C++ öğrenme neredeyse imkansız gibidir.
C programlama dili

Yukarıdaki animasyonda basit bir C programının nasıl çalıştığı gösterilmektedir.

Bu makalede başlangıcından sonuna bir C programcısı olabilmek için gerekli olan bilgiler verilecektir.

C Nedir ?

C bir bilgisayar programlama dilidir. Bu C kullanarak bilgisayarın izleyebileceği yollar oluşturulabileceği anlamına gelir. C günümüzde kullanılmakta olan binlerce programlama dilinden biridir. C uzun yıllardır kullanılan ve kendini kanıtlamış bir programlama dilidir. Öğrenmesi kolay bir dildir. Diğer dillere göre biraz daha üstü kapalı bir yapıda olsada hızlı bir şekilde öğrenilebilir.
C programlam derleme

C derlemeli bir dildir. Bu yazılan C programının bir C compiler aracılığıyla çalıştırılabilir hale getirilebildiği anlamına gelir. Compiler programından çıkan program makina tarafından anlaşılabilir hale gelir. Yani bir C programı yazıldığında bunu çalıştırılabilir hale getirmek için C compiler programına ihtiyaç duyulur.

En Basit C Programı

C’ nin temellerini ve çalışma mantığını anlamak için basit bir C programcığı incelenecektir. Aşağıdaki programı bir text editörüne yazıp ornek.c olarak kaydedin. Dosya adının sonuna .c konulmazsa derleme yaparken hata verecektir.

#include

int main ()

{

printf (“Birinci programim!\n”);

return 0;

}

Yukarıdaki program çalıştırıldığında “Birinci programim” diye bir çıktı verecek daha sonra program sonlanacaktır.
C programlam derleme

Program yanlış yazılırsa derlenmeyecek veya çalışmayacaktır. Eğer program derlenmezse veya doğru şekilde çalışmazsa tekrardan kontrol edilip yanlış yazılan yerler düzenlenmelidir.

– C programı #include ile başlamıştır. Bu satır standart I/O kütüphanesini programa dahil eder. Standart I/O kütüphanesi sayesinde klavyeden girilen değerler okunabilir. C’ de farklı görevlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş stdio, time ve math kütüphaneleri gibi birçok standart kütüphane vardır.

– int main () satırı main fonksiyonunu bildirir. Her C programında main isimli bir fonksiyon bulunmak zorundadır. Çalışma zamanında program main fonksiyonunun ilk satırından itibaren çalışmaya başlar.

– C programında { ve } parantezleri kodun başlangıç ve bitiş bloklarını belirtmek için kullanılır. Bu örnekte main fonksiyonu iki satırdan oluşmaktadır.

– printf ifadesi sayesinde C ekrana standart bir çıktı gönderebilir. Tırnak işaretleri arasında kalan bölüme format string denir ve bilginin nasıl gösterileceğini belirtir. \n ifadesi yeni bir satıra geçileceğini gösterir.

Posted in Teknoloji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*