Biyodizel Nedir? Nasıl Çalışır ?

Biyodizel Nedir?

Biyodizel, kolza – kanola, ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizatör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile ( metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilir.

Biyo dizel Nasıl Çalışır ?

Artan petrol fiyatları ve petrol tabanlı yakıtların çevreye verdiği zararlar nedeniyle daha çevreci yakıtlar ve yeni enerji kaynakları bulmak için yapılan araştırmalar yoğunlaşmış ve hızlandırılmıştır. Bu seçeneklerden biri de biyodizeldir. Benzinli arabalara alternatif olarak elektrikli ve hidrojenli arabalar düşünülmektedir. Ancak şu anki teknoloji bu arabaların günlük hayatta verimli bir şekilde kullanımlarının önünde engel teşkil etmektedir. Bu geçiş döneminde biyodizel yakıtlı arabalar iyi bir tercihtir.
Biyodizel

Biyoyakıtlar yakıt fosil yakıtların tersine biyolojik içeriklerden oluşur. Bu biyolojik içeriklerin temel maddesi mısır, soya fasulyesi, hayvan yağı vb. olabilir.

Bu makalede en yaygın biyoyakıtlardan olan biodiesel daha yakından incelenecektir. Genel olarak anlatmak gerekirse biyodizel standart dizel yakıtına alternatif veya ek olarak kullanılabilecek, petrol yerine biyolojik içerikten yapılmış bir yakıttır. Biyodizel çeşitli kimyasal reaksiyonlardan geçirilmiş bitki yağlar veya hayvan yağlarından üretilir. Bu iki kaynakta toksik değildir ve yenilenebilir.

Biyodizel Biyodizel güvenlidir ve dizel motorlarda ya çok küçük bir değişikliğe ihtiyaç duyarak yada hiçbir değişikliğe ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Biyodizel saf olarak kullanılabilmesine rağmen genelde standart dizel yakıtla karıştırılarak kullanılır. Karışım Bxx kısaltmasıyla gösterilir. xx karışımdaki biyodizel yüzdesini verir. Örneğin en yaygın kullanılan karışım B20” dir. Bu karışımda %20 biyodizel vardır. B100 saf biyodizeli göstermektedir.

Yağ ve Biodiesel
Biyodizelin en ilginç ve dikkat çeken yanı çeşitli doğal kaynaklardan üretilebilmesidir. Hayvansal yağlarda kullanılabilmesine rağmen genellikle bitkisel yağlar tercih edilir. Bilim adamları ve mühendisler soya fasulyesi, kanola, hurma, ayçiçeği, kolza, pamuk çekirdeği, yer fıstığını biyodizel üretmek için kullanmaktadırlar. Biyodizel kullanılmış yemeklik yağdan bile üretilebilmektedir.

Biyodizel kaynaklarının ortak noktası hepsinde çeşitli formlarda yağ bulunmasıdır. Bitkisel yağlar oda sıcaklığında sıvı haldeki yağlardır. Bu yağlar trigliseridler olarakta isimlendirilirler. Karbon, hidrojen ve oksijen atomlarının birbirine bağlanıp kendilerine has bir dizilime sahip olmasından oluşmaktadırlar.

Trigliseroller oldukça yaygındır. Evde kullanılan bitkisel yağların yanında tereyağı ve domuz yağında da bulunmaktadır. Trigliseroller “E” harfiyle görselleştirilebilir. E” nin yatay şekli gliserol molekülü olarak bilinir. Gliserol sabun, kozmetik ürünler ve ilaç yapımında sıkça kullanılan bir bileşiktir. Bu gliserol omurgasına karbon,oksijen ve hidrojenden oluşan 3 uzun zincir eklenirse oluşan yapıya yağ asidi denir.
Yağ ve Biodiesel

Peki trigliseroller araçlarda çalışacak duruma nasıl gelirler ? Biyodizeller saf bitkisel yağlar değildir. Daha önce saf bitkisel yağ kullanımı denendiyse de bu motorlarda problemlere yol açmıştır. Saf bitkisel yağ yakıt haline gelmesi için bir takım kimyasal reaksiyonlara sokulur. Biyodizel yapımı için bir kaç farklı yol olmasına rağmen birçok üretim tesisi transesterification denilen bir işlem uygularlar. Bu işlemde yağ öncelikle arındırılır ve sonra alkolle reaksiyona sokulur. Alkol olarak genellikle methanol ( CH3OH) veya ethanol (CH3CH2OH) , katalizör olarakta potasyum hidroksit (KOH) veya sodyum hidroksit (NaOH) kullanılır. Bu işlemden sonra trigliserol esterler ve gliserole dönüşür. Esterler biyodizel olarak tanımlayacağımız şeyi oluşturur.

Biyoyakıtın Tarihi
BiyoyakıtBiyoyakıt fikri şaşılacak derecede eskidir. Diesel motorun mucidi Rudolf Diesel bitkisel yağlardan yakıt elde etmeyi düşünen ilk kişidir. İlk defa 1900 yılında Paris” teki dünya fuarında motorunu yerfıstığı yağıyla deneyerek sunmuştur. Aynı şekilde Henry Ford, Model T arabasını bir mısır ürünü olan ethanol ile çalıştırmıştır. Sonuç olarak Diesel ve Ford” un bu çalışmaları petrolün o zamanki şartlar için daha mantıklı bir yakıt olması nedeniyle durmuştur.

1970 ve 1980” li yıllarda biyolojik yakıt kavramı Amerika Birleşin Devletlerinde tekrardan ele alınmıştır. Özellikle çevre kirliliği, ozon deliği vb. gibi şeyler bu çalışmaların tekrar başlamasında etkili olmuştur.
1973-1974” teki Arap petrol ambargosu, 1978-1979” daki İran Devrimi petrol fiyatlarını iki kat arttırmıştır.
Petrol fiyatlarındaki artış araştırmacıların başka kaynaklara yönelmelerine neden olmuştur. Ağustos 1982” Birinci Uluslararası Bitki ve Sebze Yağları kongresinde de bitkisel yağlardan yakıt üretimi konusunda durulmuştur.

Avantajları
Biyodizelin birçok önemli avantajı bulunmaktadır.
– Çevre dostudur
– Dış kaynaklı petrol bağımlılığını azaltır
– Motorun kendini yağlamasını sağlar, böylece aşınmayı azaltır
– Hiçbir değişiklik yapmadan veya çok ufak değişikliklere her dizel motorda kullanılabilir
– Geleneksel dizelden daha güvenlidir
Biyodizel EmisyonBiyodizelin tercih edilmesindeki en önemli etken çevre dostu olmasıdır. Biodizel standart dizel yakıttan daha az atığı olmaktadır. Ayrıca biodizel yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.
Emisyonlar biodiesele geçiş tartışmalarının merkezini oluşturmaktadır. Bilimadamları, kanun koyucular ve müşteriler tarafından özellikle dikkat edilen bazı zararlı emisyonlar vardır. Sülfür ve buna bağlı bazı atıklar asit yağmurlarına neden olmaktadır. Karbonmonoksit kuvvetli bir zehir olarak bilinmektedir. Karbondioksit sera etkisi yaratmaktadır. Bunların dışında az bilinen başka bazı zararlı atıklarda vardır. Polisilik Aromatik Hidrokarbonlar ( PAHs), kansere neden olmaktadır. Parçacık halinde dolaşan atıklar sağlık üzerinde negatif etki oluşturmaktadır. Yanmamış hidrokarbonlar ise dumanlı sise ve ozon tabakasının delinmesine yol açmaktadırlar.
Biyodizel tehlikeli emisyonları azaltır.

İlave olarak söylemek gerekirse B100 karbondioksit emisyonunu %78 ve dizel yakıtların neden olduğu kanserojen etkileri %94 oranında azaltır.

Biyodizelin diğer bir özelliği geri dönüşümlü olmasıdır. Bakteri gibi doğal etkilerle ayrıştırılabilir. Biyodiel geleneksel dizel yakıta göre 4 kat daha hızlı bir şekilde ayrıştırılabilir.
Biyodizel ülkemizin petrol ihtiyacının arttığı ancak dünyadaki petrol üretiminin azaldığı bir dönemde büyük önem arzetmektedir.

Biyodizel ayrıca motorun yağlanmasını da sağlayacaktır. Böylece motor daha rahat hareket edebilir. Biyodizel bir çözücü gibi davranıp motor içinde tıkanmaya sebep olabilecek tortuları da süpürür. Sadece %1” lik biyodizel karışımı bile yakıtın yağlanma seviyesini %65 arttırır.

Biyodizel ayrıca daha güvenlidir. Biyodizel zehirli değildir. Yanma noktası klasik dizele göre daha yüksektir. Yüksek yanma noktası kazara meydana gelen yanmaları azaltır. Buda motorun stabilitesini ve hareketini kolaylaştırır.

Biyodizelin Dezavantajları
Hiçbirşey kusursuz olmadığı için biyodizelinde zayıf yanları vardır.
Problemlerden biri biyodizel emisyonlarında artan nitrojen oksittir. Dizel yakıt üretiminde genellikle emisyondaki katı parçacıklar azaltıldığında buna bağlı olarak nitrojen oksit miktarında artış olur. Nitrojen oksit oranını azaltmak için çalışmalar hala sürdürülmektedir.
Diğer bir problem ise biyodizelin bir çözücü olarak davranmasıdır. Bu özellik iki tarafı keskin kılı gibidir. Bazı eski model dizel araçlarda ( 1992” den önceki ) yüksek konsantrasyonlu biyodizel kullanımı motorda tıkanmaya yol açabilir. Biyodizel üreticileri yüksek konsantrasyonlu biyodizel kullanımına geçildikten sonra yakıt pompasının değiştirilmesini önermektedirler.
Ayrıca bazı motorlarda hem yakıt ekonomisini hemde elde edilen gücü çok küçük bir miktar düşürür. Güçte ortalama olarak %10 bir düşüş yaşanır. Diğer bir değişle 1.1 galon biyodizel, 1 litre standart dizele eşittir.
Biyodizelin şu anki en büyük dezavantajı ise fiyatıdır. Örneğin B20 standart dizelden galon başına 30-40 sent daha maliyetlidir.
Diğer bir önemli dezavantaj ise ulaşılabilirliktir. Biyodizel yakıt, standart dizel yakıtlar gibi her yerde bulunamamaktadırlar.

NOT : BU MAKALE TÜRKSAN BAYİLERİ, MÜŞTERİLERİ VE ZİYARETÇİLERİ İÇİN GENEL BİLGİ MAHİYETİNDE HAZIRLANMIŞTIR.
BİYODİZEL KONUSUNDA ŞU ANDA İMALAT, İTHALAT, TOPTAN SATIŞ, PERAKENDE SATIS, MONTAJ, SERVİS, DESTEK VB. FAALİYETİMİZ YOKTUR. ALTERNATİF ENERJİ ÜRETİMİ KONUSUNDA ÇALIŞMAMIZ BAŞLADIĞINDA WEB SİTEMİZDE İLAN EDİLECEKTİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir