Benzin istasyonu kamera sistemi

Benzin İstasyonu Uygulaması
gönderen soydaner » 31 Tem 2007 10:07 am

 

İşte tam bir çileden çıkma olayı.
Müşterimiz Petrol Ofisi bayi ve bulunduğumuz yere 60 Km uzak mesafede bir benzin istasyonu. Talebi 3 Adet gece görüş, 2 adet iç mekan dome, 2 adet dış mekan muhafalı kamera,

Bu noktaya kadar herşey yolunda gerekli projelendirme yapılarak uygulamaya geçiyoruz.

Söz konusu istasyonda tadilat yapıldığından tüm kablolarımızı alüminyum sehpanın lambirilerinin altından geçirdik. IR kamera olarak iki adet JT-2182 sehpa altına, bir adette FC-0585 arka depolar için sehpa üzerinde kullandık. Dış mekan muhafazalı plaka okuma amaçlı TE-913 ile 3,5-8 varifoacal lens, iki adette iç mekan dome TE-914D, DVR kartımızda TE-432 plus kullandık. Pc de donanım ve yazılım olarak herhangi bir sorunumuz bulunmamaktaydı.

Montaj aşamasında hiç bir sorun yaşamadık. Ancak bir gün gibi bir süreden sonra kamera görüntülerinde cizgiler oluşmaya başladı. daha sonra kamera görüntüleri rastgele birbirine girmeye başladı ( örn: 1 nolu dış mekan kamera görüntüsünde 6 nolu dome’un görüntüsü oluştu) İlk olarak sorun yaratan kameraların bnc lerine baktık daha birşey sökemeden kemaraya dokunduğumuz anda görüntüler düzeldi. Ancak bir süre sonra tekrar aynı sorun diğer kameralarda oluştu, iki gece görüş bağlıyken üçüncüyü sehpaya monte ettiğimiz anda tekrar görüntüler birbirine girdiğini tespit ettik. Şase aldığını düşünüp atına mdf parça koyduk. Ancak iki gün sonra yine aynı sorun oluştu.

En sonunda sehpaya monteli tüm kemaraların altına mdf ( tahta) koyarak izolasyon sağladık. Ama malesef bir-iki gün sonra aynı sorun tekrar meydana geldi. Yanımızda başka bir pc götürüp kurduğumuzda sonuç değişmedi.

Uzatmayalım sorun alüminyumdan oluşan ve yaklaşık 250 m2 lik levhanın rüzgar vs ile statik elektrik toplaması idi. Komple sehpayı 1 metrelik bakır cubuklar ile toprakladık. binanın tüm elektrik tesisatını kontrol ettiğimizde bilgisayarında topraklamasının da sağlıklı olmadığını tespit ettik. Sorunu giderdiğimizde iş bitiminde paramızı nakit aldık, mutlu olarak işimize döndük

Kıssadan Hisse :
1- Topraklama çok iyi olmalı
2- Metal yüzeylere montajda metal ayak altına izolasyon kullanın.
3- Benzin istasyonlarında bina haricinde sehpanın topraklamasına bakın.
4- Bulunduğunuz yere çok uzak mesafelerde iş almayın ( beklenmeyen masrafları müsteriden talep edemezsiniz)
5- Gerekirse sadece bilgisayarı bağımsız olarak topraklayın.
Sonuçta müşterimize 4 kez gidip geldik, en az 4 kez bncleri söküp tekrar bağladık, 2 kamera değiştirdik. çok uğraştık çoook..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir